Aasia turud tasuvad kuhjaga ära

Ekspordi osakaalu kasvatamisega käivet suurendav Hiiumaa ettevõte Vesset OÜ tegi maakonna TOPis aastaga korraliku tõusu.

Aasia turule orienteeritud Vesset on sealsele turule sisenemisega vaeva näinud. Tegevjuht Toomas Pertel kinnitas, et aeganõudev töö tasub end ära, sest näiteks jaapanlased on väga lojaalsed.

Millest tuli Vesseti eelmise aasta hea käibe ja kasumi kasv? Meie töötajad on teinud suurepärast tööd. Nägime väga palju vaeva oma tootmisprotsesside efektiivsemaks muutmisega ja tänu sellele õnnestus ka toodangu mahtu kasvatada. Sellest tulenevalt kasvasid käive ja kasumlikkus.

Kuidas üldse satub üks Eesti ettevõte oma toodet Aasiasse müüma? Ega niisama ei satugi, see on teadlik tegevus ja aastatepikkune töö. Mulle tundub, et kui sajast päringust ühele saab kas või mingisuguse vastuse, siis on juba hästi.

Kui keeruline on sinna minna? Jaapanisse on väga keeruline. Hea näide on see, et kui me suure osa oma tähelepanust suunasime sinna 2008. aastal, siis esimesed proovikonteinerid saime saata alles 2011. 2012 saime juba oluliselt rohkem müüdud ja sel aastal on kasv päris korralik.

Miks ekspordite enamiku toodangust Lõuna-Koreasse? Tegelikult on meil Lõuna-Korea osakaal veidi vähenenud ja Jaapani oma suurenenud. Usun, et selle aasta lõpuks saame Jaapani osakaalu 13–14% peale, eelmisel aastal oli see natuke alla 5%. Oleme Jaapaniga tegelikult juba viis aastat päris aktiivset tööd teinud ja tasapisi kannab see töö ka vilja.

Praegu müüme üle kolmveerandi toodangust Aasiasse. Nendele turgudele meie tooted sobivad. Oleme juba üheksa aastat Korea klientidega koostööd teinud. Lõuna-Korea müügi osakaal on jõudsalt kasvanud 2009. aastast. Mis seal salata – eks me olemegi oma fookuse Aasia poole suunanud, see tuleb meie toote ja asukoha eripärast – millist toodangut saab üldse sellise asukohaga puidutootmises teha.

Kas see suur töö tasub end ära? Eks ikka. Kõik teevad ju mingisuguseid valikuid, loovad strateegiaid, võtavad suundasid ja sihtturgusid, kuhu tahetakse minna. Jaapan on selline turg, et sinna saada on raske, aga kui sinna juba ligi saada, siis sujub koostöö hästi ja lojaalsuse tase on seal oluliselt kõrgem kui kuskil mujal maailmas. Kui kasumlikkusest rääkida, siis loomulikult tasub.

Kas tegite mullu mõne suurema investeeringu? Jah, investeerisime päris korralikult. Umbes kolmandik läks tootmistehnoloogiasse ja ülejäänu valdavas osas ehitistesse. Järgmisel aastal ei ole sellises mahus investeeringuid plaanis. Loomulikult arendame jooksvalt edasi tootmistehnoloogiat ja täiustame protsesse.

Kas olete sel aastal oma käibe- ja kasumiplaani täitnud? Jah, selle aasta eesmärk oli korrata eelmise aasta tulemust samade ressursside juures. Praegu oleme graafikus. Tänavu meil kasvu väga prognoositud ei ole, aga tõenäoselt mõneprotsendiline kasv siiski tuleb, vähemalt käibes.

Mis on mis

OÜ Vesset

Asukoht: Kärdla linn
Tegevusala: höövelmaterjali tootmine
Omanik: Margus Kruus ja Toomas Pertel
Töötajaid: 25
Käibe kasv 2012: 1,23 korda, Hiiumaa ettevõtetest sellega
23. kohal
Koht TOPis tänavu 4., mullu 21.

Üks küsimus

Kuidas rohkem müüa?

Toomas Pertel, Vesset OÜ juht ja omanik
Mulle meeldib ikka öelda, et tuleb üritada kohelda oma kliente samamoodi või paremini, kui klient kohtleb oma kliente. Et kogu ahel oleks omavahel harmoonias.

Allikas: Äripäev, Kadri Põlendik