Arhitektuuriraamat pöörab eestlasi puidu-usku

Ilmunud on raamat “Puit Eesti arhitektuuris”, mis pöörab tähelepanu viimase kahekümne aasta jooksul vabas Eestis valminud silmapaistvatele puitehitistele. Raamatu väljaandmisega tähistab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit oma kahekümnendat tegutsemisaastat.

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu juhatuse esimehe Marek Kase sõnul on viimase kahekümne aasta jooksul puit Eesti arhitektuuris taas kanda kinnitanud, mistõttu on sobiv hetk pöörata tähelepanu vabas Eestis valminud silmapaistvatele puitehitistele. “Nõukogude ajal põlu all olnud puit on ehitusmaterjalina teinud läbi tõelise taassünni. Täna on see üks moodsamaid materjale üldse – keskkonnasõbralik, taastuv, taaskasutatav ja väikese ökoloogilise jalajäljega,” selgitas Kase nentides, et kuigi põhjused puitu ülistada on paljuski uued, on puit ise meile ehitusmaterjalina tuttav juba aastatuhandeid. Ta lisas, et suure tõuke raamatu koostamiseks andis ka kaks aastat tagasi valminud raamat Tallinna puitarhitektuurist, mis pälvis valdkonna spetsialistide ning asjaarmastajate seas tähelepanu ning kiitust.

Raamatu “Puit Eesti arhitektuuris” keskmes on põhjalikumat käsitlemist leidnud 65 objekti, mille konstruktsioonis või viimistluses on kasutatud märkimisväärsel hulgal puitu. Lisaks on esile toodud veel sadakond objekti ainult illustratsioonidena. Samuti on laiemalt vaadeldud puitarhitektuuri tagamaid –  praktilisest aspektist tuleohutuse küsimusi ja erinevaid puitkonstruktsioone läbi aegade ja vaimsema poole pealt puidu rolli meie rahvuslikus mõttemaailmas. “Ootuspäraselt on siin ülekaal elamutel, kuigi viimastel aastatel on puit üha julgemini tunginud ka ärihoonetesse ja meelelahutusmaailma,” lausus Kase. Valdkonnast parema ülevaate saamiseks on hooned raamatus jaotatud temaatilistesse plokkidesse, millest igaühe ees on ka teemat laiemalt käsitlev sissejuhatus.

Raamatu koostaja Leele Välja sõnul on arhitektuuri kontekstis hakatud üha rohkem rääkima inimeste jagunemisest puu- ja kiviusku. “Selles raamatus on majad, mille taga on puu-usku inimesed – arhitektid, tellijad, ehitajad. Vaadates puitmajade arengut viimaste aastakümnendite jooksul, paistab, et puu-usku inimesi tuleb üha juurde,” selgitas Leele Välja rõhutades, et raamatu väljaandmisega soovitakse julgustada inimesi puidu kasuks otsustama, vabanema eelarvamustest ja hirmudest selle ees, kuna suurimaks takistuseks puidu levimisel ehitusmaterjalina on niinimetatud hirmufaktor. “Nõukogude aega mäletavatel inimestel seostub paratamatult puit millegi tuleohtliku ja ebastabiilsega, mis tänapäeval enam paika ei pea, kuna puidutehnoloogiad on niivõrd palju arenenud, et puidust on võimalik ehitada ka tulekindlaid korrusmaju,” lausus Leele Välja. Tal on rõõm, et mahukas 352 lk raamat annab aimu kogu Eestis toimuvast. “Kui sageli kurdetakse, et elu on pealinna poole kaldu, siis puitarhitektuur  seda kindlasti pole – pigem on nii, et pealinnas kipub puitarhitektuuri nappima,” lisas Leele Välja.

Raamatus, mis tuleb müügile suurtematesse raamatukauplustesse, kirjutavad Joosep Metslang, Valdur Mikita, Karin Paulus, Märt Riistop ja Leele Välja. Raamatu koostaja ja toimetaja on Leele Välja, väljaandja Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit. Raamatus on inglisekeelsed resümeed ja kahes keeles pildiallkirjad.

Raamatut saab osta EMPL kontorist (Telliskivi 60) hinnaga 45€. (info@empl.ee)
Raamat on müügil ka suuremates raamatupoodides.