Avinurmes 20 aastat tegutsenud puidufirma läks pankrotti

PÕHJARANNIK, Külli Kriis: Viru maakohus kuulutas 1. novembril välja Avinurmes tegutseva IMB Puidutoodete ASi pankroti; firma võlad ületavad 3,3 miljonit eurot.

Aastal 2007 oli IMB Puidutoodete AS õitsengu tipus: soetati uusi masinaid ja uuendati tehnoloogiat, tegeldi ka nišitoo-danguga ning panustati nii tugevalt heakorda, et see tõi ettevõttele kauni kodu tiitli.

“See on aastate tagune hea mälestus. Pärast seda kahanesid mahud viis korda, viimased kaks aastat on olnud täielik agoonia,” tõdeb firma juht ja omanik Ivar Teeväli.

Siseturg pole taastunud

Põhjusi, miks 20 aastat tagasi loodud ja aastaid edukas olnud ettevõte pankrotiga lõpetas, on tema sõnul mitu: “Suurtööstuste surve, puiduturu kukkumine, üldine majanduskriis ja eks ka valed otsused.”

Tagantjärele tarkusega ütleb Teeväli, et 2008. aastal oleks firma pidanud automatiseerimise lõpule viima ja suurtele välislepingutele panustama ning 2010. aastal siseturule tootmisele lõpu tegema. “Kui üldine kriis algas, vähenes siseturu müük aastaga poolteist korda. Uskusime, et teeme spetsiifilisi tooteid, hoiame ja väärtustame traditsioonilist puitehitust, toodame materjale, mis kestavad kolm põlve… Aga kes seda paksu ja kallist lauda ostab, kui kusagilt saab õhemat ja odavamat, mis küll vähem kestab ja ilus ei ole, aga mida ostes selle seina panemise raha kokku hoiad. Me väga killustasime oma tegevust – erinevad puuliigid, palju tooteid. Väikese mahuga paraku tulemust ei tule; suuri eksportlepinguid ei saanud me aga sellepärast, et seadmed ja tehnika polnud nende täitmiseks piisavalt heal tasemel.”

Viimatine lootus end küttepuude müügiga vee peal hoida, kuni olukord turul paraneb, läks samuti luhta ning uusi investoreid ei suutnud võlgades firma kõigist püüdlustest hoolimata leida.

“Pidasime läbirääkimisi väga erinevate firmadega, viimati veel sel suvel ühe passiivmajade tootjaga,” ütleb Teeväli. “Pangad ei taha selliste asjade jaoks nii väga laenu anda, kui tegemist on Ida-Virumaa servaalaga, mis asub pealegi sadamatest kaugel. Nii me kellegagi lepinguni ei jõudnudki.”

Väljapääsu ei leidnud

Suve lõpuks oli firma omanikule selge, et väljapääsu ei ole ning 20. septembril, kuu aega pärast seda, kui firmal täitus 20 tegevusaastat, esitas ta Viru maakohtule avalduse pankroti väljakuulutamiseks.

Kolm päeva hiljem taotles kohtult sedasama Swedbank kui puidufirma võlausaldaja.

IMB Puidutoodete kogu-võlg oli selleks ajaks kasvanud 3 323 958 euroni.

Vara on võlgnikul oluliselt -umbes 30 korda – vähem.

Arved pankades arestiti juba mullu detsembris, muule varale on tasumata riigimaksete tõttu seatud kasutamise keelumärge maksu- ja tolliameti kasuks.

Maksejõuetuse tekkimist analüüsinud ajutise pankrotihalduri Tiina Kalause seisukoht on, et selle esimesed ilmingud tekkisid juba 2010. aastal ning lõplikult kujunes maksejõetus välja eelmise aasta lõpuks.

“Võlgnikul on tegevuse algusest olnud ainult üks juhatuse liige, kes on kahtlemata väga kompetente ja tugev spetsialist, mis puudutab eeskätt äriühingu tootmist ja selle valdkonda kuuluvat tegevust. Käesoleval ajal puudub juhatuse liikmel toetav meeskond, kelle vahel oleks võimalik jagada administratiivseid ja tootmisega seotud ülesandeid. Kui üks isik peab tegelema tootmise ja juhtimisega ning vastuatama ka jooksvate tööde ja tegevuste eest, siis pole võimalik eeldada, et mingi lüli selles tegevuste loetelus ei kannataks. Tavapäraselt jäävad sel juhul täitamata kohustused, mis kuuluvad valdkonda, mida isik kõige vähem tunneb. Kahjuks ei oma juhatuse liige elementaarseid juriidilisi teadmisi, millest tingituna on ilmselt veninud õigeaegne pankrotiavalduse esitamine,” kajastub kohtuotsuses ajutise halduri analüüs.

Tootmine käib edasi

“Praegu on olukord natuke parem – tooret on piisavalt ja turg näitab ka paranemise märke,” ütleb Ivar Teeväli, et puiduettevõte tegutseb ikka edasi. “Hoiame töörütmi sees, et võlausaldajad ei peaks uue investori kaasamisel siin uuesti käivitama hakkama. Töötavat ettevõtet on alati lihtsam müüa ka.”

Tema sõnul tuntakse ettevõtte ostmise vastu huvi küll. “Need huvilised on Eestis tuntud tegijad, kes toodavad 90% välisturule. Meie tampsime ju 70-80% siseturule… Ega siit midagi kadunud ole – asjad ja seadmed ja oskustöölised on alles. Meie oma töölised on tublid olnud kõik need kaks rasket aastat… “

Teeväli sõnul aitab ta uuel tegijal sisse elada ning on nõu ja jõuga abiks, kuni seda vajatakse.

“Iga etapp lõpeb kunagi, värskendused on vajalikud,” ei välista ta enda seotust selle ettevõttega ka tulevikus.