Balti saematerjali kavandatud hinnatõus õnnestus osaliselt

Selle aasta esimeseks kvartaliks olid Balti saeveskid teatanud kavast tõsta saematerjali hinda 10 eurot/m3 võrra. Hetkel on hinnad 5 eurot/m3 kõrgemad kui vahemikus november 2012 kuni jaanuar 2013. Turul ei oodata edasist hinnatõusu loodetud tasemeni enne teist kvartalit. Siiski näevad saeveskite esindajad turul positiivseid märke. Näiteks liikus veebruaris kuuse saematerjali hind ülespoole ja seda esmakordselt pärast mitmeid aastaid. Üldiselt arvatakse, et nõudlus jääb kuni suviste tootmisseisakuteni rahuldavaks.
Enamikul Kesk- ja Lääne- Euroopa turgudel on nõudlus hetkel nõrk. Hööveldamiskõlbliku saematerjali kättesaadavus on peale 2012.a. teise poolaasta probleeme paranenud, kasvanud on ka import Venemaalt.
Nõudlus Ida- Aasias on hetkel rahuldav. Jaapanis on teise kvartali suhteliselt suurte tellimuste puhul õnnestunud saavutada hinnatõus 25 eurot/m3 praeguste lepingutega võrreldes. Jeeni nõrgenemine euro suhtes on sealsetele importööridele hindu tõstnud ja kuna jeen arvatakse olevat jätkuvas languses, siis edasiste hinnatõusude vältimiseks on ostjad teinud hetkevajadusest suuremaid tellimusi. Saematerjali turg Põhja- Aafrikas on üldiselt viimaste kuude tasemel stabiilne.
Baltimaades ei ole transpordiga seotud probleeme, ka jääolud hetkel head. Saeveskeid takistab täie võimsusega töötamast saepalkide nappus ja olukorra paranemist lähiajal oodata ei ole. Valmistoodangu laovarud on suhteliselt väikesed. Saksamaal on kuuse saematerjali hind kohale viiduna 205- 210 eurot/m3, liimpuidu lamellidel 210- 213 eurot/m3. Inglismaal kõigub hööveldamata karkassipuidu hind suhteliselt suurtes piirides, 180- 190 GBP/m3 FOM. Balti koduturul on hööveldamiskõlbliku kuuse ja männi hind ca 195 eurot/m3 kohale viiduna. Vene saematerjali hind on samal tasemel.

Allikas: EUWID 06.03.2013