Eesti firma digiteerib Leedu metsandust (Postimees)

Eesti idufirma Timbeter sõlmis hiljaaegu lepingu Leedu riigimetskonnaga, kes hakkab kasutama eestlaste nutirakendust puiduvirnade mõõtmiseks ja metsanduse digiteerimiseks.

Ligi kolm aastat tagasi äriideede konkursi «Ajujaht» võitnud Timbeter on praeguseks esimese masendusoru üle elanud ja korraliku tehnoloogia välja arendanud ning on aeg murda uutele turgudele.

Leedu ongi siin esimene suur võit. «Kõik Leedu riigimetsa eest vastutavad tegelased hakkavad puitu mõõtma meie rakendusega,» ütles üks Timbeteri asutajaid ja juhte Anna-Greta Tsahkna. Lepingu suurus on paarsada tuhat eurot, mis on nende senist käivet arvestades kõva sõna. 2015. aastal oli ettevõtte müügitulu 18 000 eurot.

Töö hakkab toimuma nii, et Leedu RMKs võtavad ametnikud iga kuu lõpus nutitelefonid pihku ja teevad kuu jooksul langetatud puiduvirnadest pilti, misjärel lööb eestlaste loodud nutirakendus kokku nottide arvu, nende diameetrid ja selgitab välja, mitu tihumeetrit puitu virnas on.

Leedu on Timbeteri jaoks ideaalne riik, kuna sealsed metskonnad peavad iga kuu lõpus esitama täpse aruande, mis neil langiservas on. Kui varem tegid metsamehed seda silma ja mõõdulindi abil, siis edaspidi hakkab kogu töö toimuma digitaalselt – see hoiab kokku aega, muudab andmete liikumise läbipaistvamaks ja võimaldab metsamaterjali andmeid hiljem hõlpsamalt töödelda, kirjeldas Tsahkna.

Tähelepanuväärne on ka see, et Timbeteri kasutuselevõtuks oli Leedu parlament nõus väga lühikese aja jooksul kohendama seadust, nii et metsanduses traditsiooniliste mõõtmisvahendite kõrval oleks lubatud ka digitaalne fotomeetriline mõõtmine.

Kas see tähendas, et neil tuli sarnaselt Uberi või teiste jagamismajanduse rakendustega teha parlamendi koridorides kõvasti lobitööd? «Midagi sellist ei olnud. Ma arvan, et nad said lihtsalt ise aru, et Timbeter teeb nende elu palju kergemaks,» ütles Tsahkna.

Kuna Timbeter võimaldab puidu kogust mõõta peaaegu millimeetri täpsusega, saavad metsaomanikud Tsahkna sõnul kindluse, et metsaostjad neid nöörima ei hakka. Nimelt on väga tavaline, et metsaomanikud saavad igasuguste trikkide tõttu vastu pükse.

«Kindlasti on neid, kes meie tuleku peale Leedus käsi ei plaksuta,» märkis Tsahkna, tuues näiteks metsakartellid, kes on teinud aastaid koostööd, et teadlikult metsamaterjali koguseid ja kvaliteeti endale meelepäraseks väänata ja niimoodi rikastuda.

Peale Leedu kiikab Timbeter jõudsalt juba mujalegi. Nende ambitsioon on muuta oma tehnika metsanduses ülemaailmseks standardiks. Ettevõte loodab, et see jõuab peagi Läti, Ukraina, Moldova, Valgevene, Austria ja Saksamaa riiklike metskondade tavakasutusse.

Saksamaal läbibki Timbeter tihedat bürokraatlikku kadalippu, et saada kätte turul tegutsemiseks vajalik sertifikaat. «Oleme väga kannatlikud, sest kui Saksamaa midagi tunnustab, siis on see n-ö kindel värk ka teisel pool maakera,» sõnas Tsahkna.

Lisaks koostööle RMKdega müüb Timbeter oma rakendust ka erametsaomanikele ja ettevõtetele, kelle hulgas on neil kliente 15 riigist. Siin tahab ettevõte lähiaastail püüdma minna näiteks USA, Kanada, Brasiilia ja Hiina suuri kliente.

Kuigi metsamõõtmise nutirakendus lahendab palju probleeme, põrkavad nad siiani takistuste vastu. «Metsandus on ju väga vana ja traditsiooniline majandusvaldkond, kus on kasutusel palju masinaid, suurtesse tootmisliinidesse on tehtud tohutuid investeeringuid. Samas on IT-pool maha jäänud,» rääkis Tsahnka.