Materjalitootjad hõivavad julgelt uusi turge. Krimelte tegutseb 50 riigis, Windoor pürib Kesk-Aasiasse. Tagasihoidlikumad piirduvad Skandinaavia või idaturule pürgimisega.
Selles numbris võtamegi materjalituru põhjalikumalt vaatluse alla. Kellel läks mullu paremini ja kellel mitte nii hästi. TMB juhatuse esimees Jaan Luts räägib, kuidas välisturud on aidanud ettevõttel kasumit kasvatada.
Maailma suuna on ette võtnud ka moodul- ning elementmajade tootjad, kes otsivad omale kliente lisaks Skandinaaviale nii kaugelt nagu Jaapan. Eestis disainitud ja ehitatud majade kvaliteeti hinnatakse ja ka siin loodud arhitektuur on positiivset tähelepanu pälvinud.
Ilmselgelt potentsiaali on rohkemaks. Näiteks võiks Eesti olla puitehitiste innovatsioonikeskus. Kes suurelt ei unista, see kaugele ei jõua.
Nukker seis kodumaal.
Eesti kohalikul langustrendis ehitusturul on seis viletsam. Olukorraga pole rahule ei ehitajad, arhitektid ega kliendid.
Viimased tahaksid alati vähem maksta ja samal ajal ootavad ehitusplatsile pädevat töömeest. Ehitajad ütlevad, et kliente põleja kui midagi ehitada vaja, siis pakutakse kohati suisa häbematult väikest tasu.
Suurtellija ehk riigi kohati segane ja pikk hankeprotsess, mida võivad saata lõputuna näivad vaidlused, lisavad paraja annuse frustratsiooni.
Ehitaja ja kliendi vahele jäävad arhitektid, kes unistavad terviklikust ja kliendile meeldiva ruumi loomistest, kuid on sunnitud pealt vaatama, kuidas kerkivad vähem ambitsioonikad, et mitte öelda viletsad projektid.
Õnneks hakatakse ka siin terviklikku eluruumi üha rohkem hindama, mida näitab paremini läbimõeldud ja värskete ideede tulek. Loodame, et neid saab iga aastaga rohkem.
Allikas: Äripäev (Ehitus), Mariliis Pinn