EKA tudengid tõmbavad puidu tähtsusele tähelepanu innovatiivse varjualusega (Delfi)

Pühapäeval, 30. augustil kell 16.00 avavad ​Tallinna vanalinna meelispuhkealal, Harju tänava haljasalal​, ​Eesti Kunstiakadeemia​ ​arhitektuuritudengi​d oma​ kavandatud ja ehitatud puitmaterjalist varjualu​s​e.

Arvult juba kümnes varjualune püstitatakse Tallinna kesklinna, Harju tänava haljasalale, et tuua tähelepanu puidule kui väärtuslikule taastuvale ehitusmaterjalile ja ressursile.

Varjualuste ehitamisele on aastate jooksul tugeva panuse andnud Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit (EMPL), toetades nõnda tudengite esmast kokkupuudet puidu ja ehitusega. EMPL on veendunud, et puit on tuleviku materjal, mis leiab tänu avardunud võimalustele projekteerimises ja tootearenduses aina enam kasutust. Mets katab enam kui pool Eesti riigist ja on seega üks kõige väärtuslikum taastuv ressurss.

“Viimase viieteistkümne aastaga on puitehitus läbinud tohutu arenguhüppe, mille tulemusel on selle populaarsus just suuremahuliste hoonete puhul hoogsalt kasvanud. Lisaks klassikalistele puitehituse piirkondadele Skandinaavia ja Alpide näol on hulgaliselt puitkonstruktsioonil korruselamuid, koole ja muid avalikke hooneid kerkinud ka erinevates Euroopa suurlinnades, kus on näha jätkuvat kasvutrendi. Väikevormi praktika annab tudengitele esimese põgusa kokkupuute puitehituse ja selle võimalustega, mida loodetavasti edasiste õpingute käigus edasi arendatakse. See loob pinnase viimaks Eesti puitehituse maailmakaardile läbi kvaliteetse arhitektuuri,” kinnitab EMPL puidukasutuse edendamise teemajuht Henrik Välja.

Puidust varjualune kui katsetamine ruumi, vormi ja materjaliga oma keha skaalas on EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna 1. kursuse kevadsemestri keskne õppeülesanne, mida juhendavad professor Andres Alver ning Ott Alver ja Mari Rass.

Allikas: Delfi