Oviir: puidutööstus on edulugu, mis vajab suuremat esiletõstmist

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi pressiteade
19.10.2015

Ettevõtlusminister Liisa Oviir ütles esmaspäevasel visiidil Lõuna-Eesti puidutöötlemise sektori ettevõtetesse, et nii, nagu oleme saanud maailmas positiivset tähelepanu infotehnoloogia tutvustamisele, tuleb panustada ka puidutööstuse eduloo esiletõstmisse.

„Koos põlevkiviga on puit Eesti olulisim loodusvara, mille poolest me maailmas tuntud oleme. Eestist pärit puittoodangut hinnatakse kõrgelt nii Norras ja Saksamaal kui ka Koreas ja Jaapanis. Puit on ainus tõsiselt võetav taastuv ehitusmaterjal, mille suurem kasutamine pidurdaks nii kliima soojenemist kui aitaks luua tervislikuma elukeskkonna,“ ütles minister.  

Ta lisas, et Eesti puidusektori tähtsust ei saa alahinnata. Ainuüksi puidutööstussektor annab üle kahe protsendi Eesti SKP-st, koos metsa-, paberi- ja mööblitööstusega ulatub mõju üle viie protsendi. Sektor annab tööd üle 30 000 inimesele ja on kõrge lisandväärtusega.

Metsa- ja puidutööstus on ka äärmiselt oluline väliskaubandusbilansi tasakaalus hoidja – mullu ulatus sektori eksport enam kui miljardi euroni ning import veerandi miljardini. „Kui me teistes sektorites töötleme tihti ümber sisse ostetud komponente, siis puidutööstuses saame anda lisandväärtust läbi kohaliku tooraine,“ märkis Oviir.

Minister tõi välja, et Eesti puitmajatootjad eksportisid eelmisel aastal Euroopa riikidesse 238 miljoni euro eest puitmaju, millega on Eesti enim puitmaju eksportiv riik Euroopas.

„Olukorras, kus Euroopa puitmajatööstus ei ole mitmeid aastaid oluliselt kasvanud ega kahanenud, on meie ettevõtjad ekspordimahte kasvatanud,“ ütles Oviir.

Ligikaudu pool Eestis kasvavast metsamaterjalist kuulub riigile ja nii on riigil lisaks seadusandlikule vastutusele ka reaalmajanduslik vastutus.

„Riik võiks üle vaadata, kuidas tema hallatavat vara paremini kasutada,“ sõnas minister. 

Ettevõtlusminister Liisa Oviir on täna ja homme, 19-20. juunil visiidil Lõuna-Eestis. Minister külastab ettevõtteid Rait AS, Osula Graanul OÜ, Toftan AS, UPM-Kymmene Otepää AS. Lisaks kohtub ta Võru linnavalitsuse ning Võru puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskusega.

Ministrit saadavad visiidil majandusarengu osakonna ekspert Kaupo Sempelson, ministri nõunikud Mailis Alt ja Heidi Ojamaa.

Lugupidamisega
Kadri Tonka
MKM, avalike suhete osakonna nõunik
tel. 625 6493; 5664 3972
kadri.tonka@mkm.ee