Paidesse kerkib uus tehas

Seni Albus tegutsenud firma AMG Houses ostis Paidesse kinnistu, kuhu kavatseb rajada soojustatud palkmajade tehase, mis esimeses järgus peaks andma tööd veerandsajale inimesele.

AMG Houses juhatuse liige Arne Algpeus ütles, et enampakkumiselt 20 600 euroga soetatud kinnistul Tööstuse tänavas tahab ta ehitustöödega alustada esimesel võimalusel, kui kõik paberid on korras.

Algpeus märkis, et saab öelda tehase kohta niipalju, et see hakkab tootma palkmaju, mis on tavalistest palkmajadest viis korda soojapidavamad. «Tehnoloogiast ei saa ma praegu täpsemalt rääkida, sest ka konkurendid loevad ajalehte,» lausus ta. «Võin lisada, et sellistest majadest on väga lihtne teha nii-öelda nullenergia maju.»

Algpeuse teada on üks samasugune tehas Venemaal ja plaan ehitada ka Leetu. Nõudlus soojapidavate palkmajade järele on tema ütlust mööda suur ja enamik toodangust peaks minema välismaale.

Algpeus soovib esimese soojapidava palkmaja valmis jõuda juba tänavu. Paide tehast ehitab AMG Houses  järkude kaupa, et lõpuks kogu krunt nii-öelda katuse alla saada.

Käesolevasse aastasse jäävad pinnasetööd ja kommunikatsioonide paigaldus. Esimeses järgus tahab Algpeus palgata  20–25 inimest, aga kui nõudlus majade järele suureneb, võib tööd jätkuda ka poole­sajale inimesele.

Algpeus tunnistas, et krundi suurim probleem on, et pole korralikku juurdepääsuteed, mille ta loodab rajada koostöös linnaga. «Eks meie investeeringud Paidesse olene sellestki, kuidas kohalik omavalitsus seda soosib,» lisas ta.

Algpeus kinnitas, et Albu vallale pole tal selles valdkonnas mingeid etteheiteid, kuid meie riigi poliitika on maaeluvaenulik, seetõttu toobki ta osa tootmist linna üle. «Kaua sa ikka jõuad vastuvoolu ujuda,» lisas ta.

Puitmajade ekspordi mahu alusel on Eesti eelmise aasta seisuga Euroopas neljandal ja maailmas üheksandal kohal.

 

Paide linn langetas kinnisvarahindu poole jagu

Lisaks Tööstuse 13a kinnistule pani Paide linnavolikogu enampakkumisele ka  kinnistud Sillaotsa 2a ja Kaevu 6, kuid neile ei tehtud ühtegi pakkumist.

Paide linnavolikogu otsustas viimasel istungil panna mõlemad kinnistud uuesti müüki ja alandada hinda.

Kaevu 6 alghinda langetas volikogu seniselt 17 601 eurolt 8800 eurole.

Paide linnavolikogu esimees Tarmo Alt ütles, et volikogu langetas hinda nii palju soovist muuta kinnistu ettevõtjatele ahvatlevaks.

Alt tunnistas, et müügiga kaasneb väike konks, nimelt peab ostja võtma endale kohustuse investeerida sinna kolme aasta jooksul

150 000 eurot ning looma vähemalt kaks töökohta. Kui ta seda ei tee, peab maksma linnale trahvi 32 000 eurot.

Sillaotsa 2a kinnistu puhul volikogu lisanõudeid ei kehtestanud, seetõttu langes hind kõigest kümme protsenti. Kui varem oli alghind 16 890 eurot, siis nüüd on 15 201 eurot.

Paide linna omanduses on ka linna piiril Prääma külas asuv endine veterinaarkeskuse maja, mis oli esimest korda müügis kaks aastat tagasi alghinnaga 100 000 eurot. Praegu on maja hind 85 000 eurot.

Eelarves on tänavu linnavara müügist plaanitud saada 50 000 eurot. Müüdud on üksnes Tööstuse tänava kinnistu, mis andis  20 600 eurot.

Tarmo Alt ütles, et kinnisvara müügiga tuleb edasi tegelda, sest linnal pole mõtet hoida enda käes vara, millega tal pole midagi peale hakata.

 

Allikas: Järva Teataja, Tiit Reinberg