Pedaspea puidust imede pargi kaheksas eksponaat on avatud

 tsikuraat pustine   EKA tudengite loodud kaheksas  maailmaime

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit käis länud reedel Pedaspeal imetlemas Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuritudengite loodud järjekordset maailmaimet. Vastvalminud vaatetorn on tudengitel järjekorras juba kaheksas puidust ehitis ja kannab nime TSIKURAAT.

„Olen alati arvanud, et on võimatu 10 päevaga asi valmis ehitada. Seekord paistab, et mul oli õigus,“ sõnas professor Andres Alver. See, et torn päris määratud tähtajaks ei valminud, oli aga iseenesest pisiasi kõigi nende oskuste ja õpetlike kogemuste kõrval, mida alustavad arhitektuuritudengid selle lühikese aja jooksul said. Kaheksa aasta eest loodud võimalus oma ideid praktikas ellu viia annab hea materjalitunnetuse ja võimaluse kogeda tööprotsessi kogu selle eheduses.

Üliõpilaste juhendaja Jaan Tiidemann meenutas mõnd töö käigus saadud kogemust. Näiteks saeti kogemata läbi üks ehitist toetav tala ja segumasinat tuli välja kaevata. Laudadest ehitis pidi algselt olema kahekihiline, kuid olnuks siis poole raskem. Otsustati kilpidest konstruktsiooni kasuks.

Töö autor, I kursuse arhitektuuritudeng Saari Sildos kinnitas tudengite nimel, et töö ehitusel oli huvitav ning kasvatav. Samuti tuli kindlus, et keerulisemadki asjad on võimalik lahendada.

Oma toetava sõna ütles tudengitele ka EMPLi esindaja Erik Konze, kes Puuinfo juhtgrupi liikmena on juba kaheksa aastat  tudengite tegemistele selles omamoodi katselaboris kaasa elanud. „Metsa- ja Puidutööstuse Liidu taotlus pole mitte üksik puidust maja, hoone või objekt. Oleme mõtetega juba homses. Maailmas ehitatakse puidust üha rohkem ja üha kõrgemaid maju ning on selge, puidu kasutamisest saab ka meie tulevaste arhitektide karjääri kindel osa.“

EMPLi puidukasutuse teemajuht Hendrik Välja avaldas tublidele tegijatele ka liidu poolt tunnustus ning edastas ühtlasi EMPLi soovi, et tulevasd arhitektid tahaksid edaspidigi teha puidust suuri asju. Tudengid said liidu poolt ka selleks vajaliku “stardipaketi” – vineerist tööriistakohvri koos tööjuhenditega.

 Pidulike kõnede järel võis kannatlikult oodanud külapoiste vilgas turnimine alata – põnev ehitis sai kasutajateltki heakskiidu.

 Varjualuse projekteerimine on EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna I kursuse kevadsemestri keskne õppeülesanne, mida juhendasid professor Andres Alver ning assistendid Ott Alver ja Mari Rass. 

 Eesti Kunstiakadeemia tudengite ettevõtmist toetab Eesti Metsa- ja Puidutööstuste Liit, andes tudengitele võimaluse eksperimenteerida ja ellu viia oma esimesi ideid. Väikevormi lähteülesande kohaselt eeldatakse puidupõhiste materjalide kasutamist. 

 Varasematel aastatel on ehitatud seitse varjualust: GIIK (2006), TORN (2007), LUIK (2008), KOLM (2009), SPIN (2010), VARING (2011) ja LAAS (2012).

 Ehitamist toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Eesti Kultuurkapital ja Puuinfo.