Pedaspeal avati EKA tudengite varjualune PAKK

Eesti Kunstiakadeemia 1. kursuse arhitektuuritudengite töö tulemusena valmis Pedaspea metsa alla üheksas varjualune.

Ka sel augustikuul veetsid EKA arhitektuuritudengid 10 päeva Pedaspeal, Lahemaa rahvuspargis, kus koos juhendaja arhitekt Jaan Tiidemanniga sai taas kord ühe varjualuse idee reaalsuseks. Etteantud väheste päevadega pidid tudengid ilmastikutingimusi trotsides ehitusplatsi ette valmistama, projekteerima, ehitama, tekkivaid probleeme ja vastuolusid lahendama.

Tänavuse varjualuse autor on Anna Liisa Saavaste. Varjualuse projekteerimine on EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna 1. kursuse kevadsemestri keskne õppeülesanne, mida juhendasid professor Andres Alver ning assistendid Ott Alver ja Mari Rass.

Pedaspea põnev varjualuste park asub http://tinyurl.com/6awdsd

Varjualuste kodulehekülg: www.artun.ee/varjualused

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit (EMPL) on varjualuste ehitamisele aastaid kaasa aidanud, toetades nõnda tudengite esmast kokkupuudet puidu ja ehitusega. EMPL on veendunud, et puit on tuleviku materjal, mis leiab tänu avardunud võimalustele projekteerimises ja tootearenduses aina enam kasutust. “On ilmselge, et ehitise kvaliteedis on arhitektil kandev roll, kes peab omama nii ruumilist tunnetust kui ka kogemusi materjalide valdkonnast. Selleks, et tänased tudengid oskaksid oma tulevases loomingus puiduga ümber käia ja seda oma töödes jätkusuutlikult rakendada, on varajane kokkupuude materjalidega ning praktiline ehituskogemus hädavajalik,” kinnitab EMPL puidukasutuse edendamise teemajuht Henrik Välja.

Varasematel aastatel on ehitatud kaheksa varjualust: GIIK (2006), TORN (2007), LUIK (2008), KOLM (2009), SPIN (2010), VARING (2011), LAAS (2012) ja TSIKURAAT (2013).

Ehitamist toetasid SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit, Eesti Kultuurkapital.

Varjualuse avamisüritusel kuulutasid Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit ning Puuinfo välja tänavuse Aasta Puitehitise konkursi, et premeerida silmapaistvate ehitiste autoreid. Tööde esitamise tähtaeg on 3. oktoober 2014. www.puuinfo.ee