Puidukoja loojal sai tahtmine otsa

Neljapäeva õhtul pakkis Karksi valla ettevõtja Enn Kinnas enda asutatud ettevõttes asjad kokku ja lahkus töölaua tagant lõplikult. 16 aastat tagasi loodud ettevõte kuulub nüüdsest prantslastele.
«Motivatsioon sai otsa,» tunnistas Kinnas oma viimasel tööpäeval. «Puidukoda on investeerinud Karksi valda peaaegu kaks korda rohkem kui vald ise, kuid edasisele arendamisele tuli lagi ette. Edasiminek tähendaks investeeringuid.»

Ettevõte on praegu parimas seisus

1997. aastal asutas Enn Kinnas Karksis höövlitööstuse, mis nüüdseks on kasvanud ettevõtteks, kus töötab 70 inimest ja mille aastakäive on 17 miljonit eurot. Puidukoja toodangut müüakse 20 riiki nii Euroopas kui Aasias ning firmal on tütarettevõte Poolas ja Tšehhis. Ettevõtte müügi hinda ostja ja müüja ei avalda.

Kinnas lükkas ümber arvamuse, et müügi põhjuseks oli kaks aastat tagasi firmat tabanud suur tulekahju, milles said kannatada hooned ja seadmed. Kahju korvamiseks maksis kindlustusfirma juba kolm kuud hiljem Puidukojale 1,1 miljonit eurot, mis oli üks suuremaid kahjuhüvitisi Eestis.

«Firma on praegu väga heas seisus ning müüsin sel põhjusel, et oli hea pakkumine,» selgitas Kinnas. «Nüüd on Puidukojal üks koduturg lisaks ja see on väga suur turg.»

Tema teada on uutel omanikel kiires korras kavas Karksis tootmist suurendada ning kümme inimest juurde palgata. Uue omanikuga saavutatud kokkuleppe kohaselt lahkub ettevõttest vaid Enn Kinnas ja kõik ülejäänud saavad tööd jätkata. «Tõenäoliselt isegi parematel tingimustel kui seni,» lisas ta.

Prantslased hakkavad laiendama

Puidukoja uueks omanikuks on Prantsusmaal asuva kontserni Groupe Rose kuuluv ettevõte Protac Ouest. Grupi omanik Michel Rose leidis Eesti ajakirjandusele läkitatud pressiteates, et Puidukoda on hästi toimiv ja kiirelt arenev höövlitööstus, mis on viimastel aastatel muutunud väga tugevaks tegijaks nii Euroopas kui Aasias.

Prantsusmaa ettevõte lisas, et talle annab Puidukoja omandamine senisest paremad võimalused hankida kvaliteetset saematerjali Venemaalt ja Baltikumist. Uus omanik kavatseb ettevõtet veelgi kasvatada, palgata juurde töötajaid ning laiendada tootevalikut eelkõige kõrgema lisandväärtusega järeltöödeldud toodete osas.

Kuidas prantslased Puidukoja leidsid, pole Kinnase meelest võimalik täpselt seletadagi. «Meie otsisime kedagi ja nemad otsisid kedagi ja keegi viis meid lõpuks kokku,» lausus ta ja lisas, et Puidukoja esimene müügipakkumine oli Prantsusmaal prügikasti rännanud.

Mida 44-aastane Enn Kinnas edasi tegema hakkab, seda ta oma esimesel töövabal päeval öelda ei tahtnud. «Plaan on puhata, aga vanus on selline, et midagi võiks veel ette võtta,» lisas ta ja kinnitas, et äsja sõlmitud ostu-müügilepinguga pole tal keelatud puiduäris edasi tegutseda.

Karksi vallavalitsuse andmetel on osaühing Puidukoda valla suuruselt kolmas tööandja. Kõige suurem on puidutööstus Textuur ja talle järgneb Nuia PMT. Rahvaloenduse andmetel on Karksi vallas üle 800 töökoha.

Allikas: Sakala, Marko Suurmägi