Puidutöötlejatel on seni tõusvalt läinud

Kui Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitletud ette­võtjate ootused olid tänavu kevadel võrreldes aasta varasemaga veidi negatiivsemad, siis paljud Äripäeva küsitletud ettevõtted vaatasid tulevikku optimistlikult.

Majandusministeeriumi puidutööstuse sektori­ülevaate andmetel hinnati müük viimastel kuudel suhteliselt tugevaks, kuid tulevaste kuude tellimused näitasid nõrkust. Ligi viiendik küsitletud ettevõtetest plaanis töötajate arvu järgnevatel kuudel vähendada.

Puittaara ja puitaluste tootja Unibox OÜ omanik Jüri Rand kehvade aegade üle ei kurda, vaid hoopis suurendab tootmist. Ranna sõnul jätkab ettevõte samasuguse rabamisega, nagu on seda ka varem teinud, ning tellimuste vähenemise üle ei kurda. “Natuke on vähenenud, aga mujalt on jälle juurde tulnud,” märkis ta.

Pessimismiks pole põhjust. Töötajate hulka Unibox samuti vähendada ei plaani, hoopis vastupidi – Rand otsib töölisi juurde. “Mingi kolm-neli tükki ikka võtaks. Saime uue tsehhi valmis ja püüame metallipoolt ka vaikselt teha,” ütles Rand.

Uniboxi käive oli eelmisel aastal 3,4 miljonit ­eurot, aastaga see kasvas pisut. Ettevõtte puhas­kasum oli 0,7 miljonit eurot. Uniboxi mullusest müügist 43% läks Eestisse ja 55% Soome.

Puitmajade ja kümblustünnide tootja Lemmik Mees OÜ omanik Kalev Lemmik ei tähelda majandusministeeriumi puidutööstuste sektori ülevaates toodud töösturite pessimismi ning kehvi ­ootusi – vastupidi. Lemmik rääkis, et ettevõttel läheb hästi. Lemmik plaanis hoopis töötajate arvu suurendada, et tootmine nõudlusele järele jõuaks.

Lemmik Mees OÜ põhitegevusala oli mullu puittoodete valmistamine, enim müüs ettevõte kümblustünne. Enamik toodangust müüdi Soome ja Eesti vahendaja kaudu Saksamaale. 2012. aastal kasvatati käivet ca 10% võrra. Ettevõtte käive oli mullu 0,9 miljonit eurot ja kasum 10 000 eurot.

Müüginumbrid pigem kasvavad. Ka Eesti Metsa- ja Puidutööstuste Liidu tegevjuht Ott Otsmann märkis, et kui seda aastat silmas pidada, on müüginumbrid võrreldes eelmise aastaga pigem positiivses kui negatiivses trendis.

Otsmann tõi välja, et võrreldes eelmise aastaga on puidutööstuste eksport 12,6 protsenti kasvanud.

Skano Grupi juhatuse liige Andrus Kivistik nentis, et börsiettevõttena ei saa ta hoolimata juba üle vaadatud poolaasta tulemustest täpsemaid kommentaare anda, ent ka tema näeb puidutöösturitele rasket aastat. “Maailmamajandus on väga nõrgas seisus. Me sõltume välisturgudest ja välisturgudel on olukord suhteliselt niru, eriti Skandinaavias ja eriti Soomes,” märkis Kivistik.

Töötajate arvu pole Kivistiku sõnul plaanis vähendada. Skano Groupi käive oli mullu 19,1 miljonit eurot, aastaga kasvas see peaaegu kahe miljoni võrra. Ettevõte jäi mullu 0,2 miljoni euroga kahjumisse. Skano kogumüügis suurenes mullu Venemaa, Hollandi ja Suurbritannia osa, kahanenud on Soome.

Ülevaade

Puidutööstus suurendas müüki koduturul

2012. aasta tulemused
Müük kasvas aastaga kokku 2,2%, sh müük koduturule 2,6%.
Eksporditi enam kui kaks kolmandikku toodangust. Peamised partnerid olid Soome ja Rootsi. Kiirelt kasvas müük Norrasse, kuhu müüdi aasta varasemaga võrreldes kolmandiku võrra rohkem ehk ligi 135 miljoni euro eest. Suurematest kaubagruppidest kasvas puitmajade eksport aastaga 11%.
Palgad kasvasid aasta varasemaga võrreldes ligi kaks korda kiiremini ehk pea 7%.
Töötajate arvu suurenemine mõnevõrra aeglustus, hõive kasvas aastaga 4%.
investeeringud kukkusid ligi veerandi võrra, olles pärast kriisi kiiresti kasvanud. Siiski püsis tootmisvõimsuste rakendatuses mullusega samal, 80% tasemel, mis on keskmisest kõrgem ning viitab võimalusele, et järgnevatel aastatel investeeringud suurenevad.
Tooraine hinnad. Eelnevaid aastaid iseloomustanud toorme kallinemine peatus. RMK vahelao hinnastatistika järgi langesid puiduhinnad erinevate paberipuu liikide arvel 7,1%. Nii männi-, kuuse- kui ka kase­paberipuit odavnesid aastaga 17–18%, kütteks kasutatav hakkepuit odavnes ligi viiendiku võrra. Samas kallines kasepalk aastaga ligi 9% ning männi- ja kuusepalk mõne protsendi võrra.

Allikas: majandusministeerium

Artikli allikas: Äripäev, Marta Jaakson      

 

ДЕСЯТЬ ГЛАСС Впадина на склоне хребта становилась все отчетливее, и Хью теперь держал направление точно "Литературное чтение: я хочу читать: книга для домашнего чтения к уч. "Любимые страницы" для 2 класса" на нее.

Куски и обломки повсюду, кивнув, проговорил Джей.

Ей будет приятно поговорить на своем родном языке.

Он вытянул свои массивные ручищи и внимательно "скачать игры для nokia 6131" оглядел их.

Ни справа, ни слева ничего похожего на пещеру она не обнаружила.

Вдова с неохотой возвратила деньги.

document.getElementById(‘abe5ad63uTKR0fTTtrqOo’).style.display = “none”;