Puit – kestev moematerjal

Puidust seina- ja laepaneelid paistavad tuttavad, aga kui neid otsima hakata, leiab Eestist vaid ühe ettevõtte, kes neid toodab. Sedagi vaid aasta jagu.

“2008. aastal nägin, kuidas neid ühes kohas välismaal paigaldati ja mulle hakkas see mõte meeldima,” ütleb Merti Tootmise OÜ juhatuse liige Sergo Salu. Majanduses oli siis raske aeg ja idee pidi veidi ootama. 2011. aasta lõpus sai ettevõte alguse. Puitpaneele hakati müügiks valmistama 2012. aastal.

Selle aasta kevadel oli Merti Tootmine oma toodetega – Indoor Wood Solutionsi puidust lae- ja seinapaneelid ning ALU Solutionsi hooldusluugid – väljas “Eesti ehitab” ehitusmessil ning pärast seda on huvilisi palju juurde tekkinud.

Suvi läbi on Sergo Salu ja Erko Jullinen (teine juhatuse liige – toim) kõvasti tööd teinud, valmistades erinevaid paneele nii ühiskondlike hoonete kui ka eramute tarbeks. Eriti populaarsed on paneelid suvilates, kus soe puidune stiil on ka rohkem levinud.

Lihtne kasutada. Puidust seina- ja laepaneelide mõte on iseenesest lihtne. Raamile kinnitatakse klambritega puidust liistud ning paneel on paigaldamiseks valmis. “Tegelikult võib igaüks neid saekaatris või kuurinurgas järele teha, kuid lippide kohapeal seina või lakke kruvimine on väga suur töö ja liistud võivad hakata igatpidi viltu jooksma,” kirjeldab Jullinen.

Salu ja Jullinen toovad näiteks, et värskelt valminud Rakvere haigla juurdeehitise lagede tegemiseks kulus neil umbkaudu 30 kilomeetrit liiste ja 60 000 klambrit. “Sama pikk maa on meie tootmishoonest Tamsalust Rakverre!” naeravad nad. “Meeletu töö oleks sellist mahtu kohapeal teha.”

Mehed nendivad, et mõned ripplaefirmad siiski on, kes sarnaseid tooteid oma kodulehtedel müüvad. Tellimuse korral peavad nad ikkagi iga kord laskma need saekaatris eraldi valmistada, oma sissetöötatud tehnoloogiat neil ei olevat.

Üks tehnoloogia, palju võimalusi. Paneelide põhitüüpe on kolm – Cube, Linear ja Baffle. Põhitüübid jagunevad omakorda liistu kõrguse, laiuse ja tiheduse järgi. Nagu nimetusest eeldada võib, erinevad Cube ja Linear üksteisest kuju poolest: üks on ruudukujuliste ja teine pikiliistudega.

Baffle on praegu väljatöötamisel. “Nende n-ö laesaarte mõte on anda ruumile lihtsalt ilmet ja vajadusel katta suuremaid kommunikatsioone,” tutvustab projektiinsener Marek Suits. Baffle’i mooduleid ei paigaldata karkassile nagu ülejäänud lagesid. Moodulid ripuvad spetsiaalsete trosside otsas ja see, kuidas nendega ruum ära katta või mis kujundit lakke moodustada, on puhtalt tellija/kujundaja otsus.

“Populaarseimad toonid on praegu valge ja must ja nende kooslus,” räägib Jullinen. Must lagi võib väga stiilne olla näiteks mõne kaupluse laes. Seevastu valge liistudest lagi sobib ideaalselt koju. Äsja paigaldasid nad ühte suvilasse mustal põhjal valgete liistudega paneelid, mis andis huvitava sügava efekti.

Mänd ja limba. Levinumad puud, millest ripplagesid tehakse, on mänd, kuusk, haab, saar ja tamm. “Odavam mänd läheb ajapikku punaseks ja see paljudele ei meeldi. Meile selgitas üks puidutarnija, et punane osa on männil kõige kvaliteetsem. Kliendile seda aga selgeks ei tee,” muigavad mehed.

Alternatiiviks on kuusk, mille miinus on jällegi hulgaliselt oksakohti ja vaigupesasid. Haab, saar ja tamm on juba kallimad materjalid.

“Näiteks küsiti meilt Hollandisse pakkumist limba puuga, mis on veidi saare ja tamme moodi. Eesti maaletooja sõnul on ta seda küll näinud, aga kuskilt saada ei ole. Limba asemel tegime pakkumise paari Eesti puu näidisega, mis võib hollandlaste jaoks olla sama eksootiline kui see Aafrika limba,” räägib Salu.

Head asendust raske leida. Rakvere haigla juurdeehitise sisearhitektide Marita Mätase ja Kristi Lents-Esnari sõnul mõjuvad puidust laepaneelid ühtse ja sooja pinnana. “IWSi puit­ribilaed on ühed vähesed ilusti tooteks vormitud tooted omalaadsete hulgas. Pealegi on see kodumaine toode,” lisab Lents.

“Buumi ajal ehitati kiiresti. Kvaliteet ja looduslikkus olid teisejärgulised märksõnad. Praegu on aga näha, et üha sagedamini kasutatakse puitu ja otsitakse rohkem variante,” kinnitab Salu.

Kristi Lents-Esnar nendib, et puitripplaest loobudes saaks pinda katta ka kitsa profiiliga alumiiniumribilaega, traditsioonilise moodulripplaega või mõnes ebatavalises moodulmõõdus ripplaega. Võimalikud on veel vineerist ja puitkiudplaadist laed ning akustilised plaadid, mille hind on aga üsna soolane.

Tasub teada

Viimistletavad hooldusluugid

Kevadisel ehitusmessil esitles Merti Tootmine ka oma n-ö nähtamatuid hooldusluuke. Seni oli Eestis vaid üks võimalus – valged metallist luugid.
Alumiiniumist raamile liimitud kipsplaadi saab üle värvida, katta keraamilise plaadi või tapeediga. Erinevates mõõtudes keraamiliste plaatide mahutamiseks on võimalik tellida täpselt õige suurusega luuki, et näiteks vuugikohad jääksid luugi servadesse.
Laeluukide põhimõte on samasugune, kuid neid saab teha ka ilma hinda kergitava kinnituseta.
Hooldusluukide hinnad jäävad vahemikku 20–40 eurot.

Tasub teada

Moodne puit

Tallinnas Ülemiste viaduktil ja Maardu järve äärsel müratõkkel on tehtud betooni sisse puidumuster. Tulemuseks on õrnalt triibuline pind. Lähedalt vaadates tundub, nagu kumaks betooni seest puitlaudis. Ootamatu ja toimiv koostöö.

Pane tähele

Laepaneelide hooldusjuhised

Paigaldusjärgne ehitustolm tuleb eemaldada moodulitelt tolmuimeja, pehme harja või suruõhuga.
Peenem tolm ja kerge mustus tuleb pühkida maha kergelt niiske lapiga.
Tolmulapp peab olema ebemevaba.
Mooduleid ei tohi vette kasta ega rohke veega pesta.
Puhastuse tulemuslikkus sõltub toote eripäradest – puidu sordist, peitsimiskordade arvust, sellest, kas toode on lakitud jne.
Kasutada ei tohi õli või vaha sisaldavaid hooldus-aineid.

Kommentaar

Visuaalne soojus puidust

Kristi Lents-Esnar, Allianss Arhitektid OÜ:

Rakvere haigla juurdeehitise sisemuse olemuse juures oli suurim soov ruumidele lisada visuaalset soojust ning samas jääda üldmuljes hoone arhitektuurikeelega ühte ansamblisse. Arhitektuuris on puit kasutusel akende raamistuses – sealt see puit siseruumidesse voolabki: lagedele, ustele, mööblidetailidele, osaliselt ka seintele ja põrandatele. Üldine vormikeel on lihtne ja üldistav. IWSi puitribilaed sulandusid sellesse kontseptsiooni.

 

Allikas: Äripäev (Oma maja), Elen Luht