Puitmajatootja: otsime passiivmajale alternatiivi

Soodsaid ja energiasäästlikke puitmaju projekteeriva GLOG home tegevjuhi Indrek Kuldkepi sõnul tuleb ja peab passiivmajale otsima alternatiivi, sest energiahinnad jätkavad tõusmist.

“Esimese asjana tuleb endale selgeks teha, mis asi see paljuräägitud passiivmaja ikkagi on. Kas tegemist on hoonega, mille energiatarve on väike või on tegemist sertifitseeritud passiivmajaga, mis vastab teatud nõuetele,” küsis 14 aastat puitmajadega tegelnud Kuldkepp.

“Minu jaoks on asi oluliselt lihtsam,” märgib ta. “On selge, et energiahinnad jätkvavad tõusmist ja see trend ei ole omane mitte ainult Eestile, vaid kehtib kogu maailmas. Nn energiaralli juba käib.”

Kuldkepi hinnangul on energiasäästlikkus eriti aktuaalne just neis riikides, kus talv on pikk ja pime ning suvi lühike. “Kuna sooja aega on nii paganama vähe, tuleb sellest piskust maksimum võtta,” arvab ta.

Energiasäästlikku kodu ehitada soovides ei pea Kuldkepi sõnul ilmtingimata passiivmaja peale mõtlema. “Ega see passiivmaja ole ju muud kui keskmisest põhjalikumalt läbimõeldud ehitis. Hoone, mis kasutab olemasolevaid ressursse maksimaalselt – päikesesoojust ei lasta raisku, vaid see püütakse salvestada. Et päikeselt tuleva soojuse saaks maksimaalselt ära kasutada, peab maja olema “päikese suhtes õige nurga all” jne,” tõi Kuldkepp välja mõned nüansid.

Ta lisas, et tuleb arvestada, kui palju selline asi lõppkokkuvõttes maksma läheb. “Sest, tõsi, energiasäästlikkus on aktuaalne teema, kuid kui see tuleb ülikalli ehituse arvelt, ei ole see just kõikse mõttekam, ma arvan. Iseasi muidugi, kui inimene soovib spetsiaalselt sertifitseeritud passiivmaja,” märkis ta.

“Mulle tundub, et oleme tarbijatena muutunud pisut liiga mugavaks ja harjunud sellega, et soojus meile kodudesse “pumbatakse”. Kuna ajad on muutunud, tuleb ka suhtumist muuta. Energiasäästlikkus ei ole enam tulevik, see on juba olevik,” tõdes Kuldkepp.

Allikas: Äripäev Online, Alyona Stadnik