Raaduveres valmivad nukumajad

Laiuse lähedal Raaduveres elaval Margus Jõesaarel on jõulude paiku ikka kiire. Jõuluvanaametit ta ei pea, küll aga valmistab uhkeid ja unikaalseid nukumaju. Ning neil on eriti hea minek just jõulude eel. Sel nädalal on Jõesaar näiteks oma kaubaga väljas Tartu Lõunakeskuse jõululaadal.

Esimese nukumaja tegi Margus Jõesaar valmis umbes kümme aastat tagasi oma tütre jaoks.

“Olin just maksuametist koondatud ja mul oli hulganisti vaba aega. Naine arvas, et ma võiksin seda sisustada tütrele nukumaja ehitades,” meenutas Margus Jõesaar.

Sobivad plaadid, millest majadetaile välja saagida, juhtusid tal kodus olemas olema ning vaatamata sellele, et puidutöö asemel on ta õppinud hoopis Audentese ülikoolis ärijuhtimist, kukkus tal esimene maja päris äge välja. See sai tehtud tüdrukute seas armastatuima nuku – Barbie – mõõtmeid silmas pidades.

Et aega oli piisavalt, tegi Jõesaar veel mõned majad ja pani need portaali Perekool.ee vahendusel müüki. Ehkki peatselt asus mees tööle ASi Põltsamaa Felix, jätkas ta hobikorras siiski nukumajade meisterdamist, sest tellimusi tasapisi tilkus. Tunduvalt rohkem hakkas neid tulema siis, kui nukumajameister oma toodanguga Paunvere väljanäitusel käima hakkas.

Margus Jõesaare nukumaju ilmestavad põnevad trepid ja rõdud ning suisa kohustuslikuks detailiks on kiik. Ehkki käsitöömeister on töötanud välja mõned kindlad majatüübid, on iga tema tehtud maja tegelikult ise nägu, nagu eheda käsitöö puhul ikka. Praeguse vilumuse juures teeb ta suure nukumaja valmis ühe päevaga. Abiks on tal selle juures kolm põhilist töövahendit: akutrell, tikksaag ja ketaslihvija. Ning lisaks neile veel tolmuimeja, millega saepuru ja tolm kokku tõmmata.

“Olen mõelnud ka mõne korralikuma tööpingi soetamisele, ent lõpuks jõudnud ikkagi järeldusele, et see oleks asjatu kulu, sest olemasolevate riistadega saab töö kiiremini tehtud,” ütles Margus Jõesaar.

Peavad kaua vastu

Majadetailid saeb ta välja liimpuitkilbist. Seda ostab ta sealt, kust parasjagu odavamalt saab. Järele jääb sellest piltlikult öeldes, ainult sae surin, sest väiksemad tükid saab igasuguste pisidetailide jaoks ära kasutada. Võrreldes poodides müüdavate vineermajadega, on liimpuidust majad veidi kallimad, ent tunduvalt vastupidavamad. Lõppviimistlus antakse neile linaõliga. See tekitab puidu pinnale kaitsekihi, mis on käele mõnus katsuda. Maju viimistleb Marguse abikaasa.

“Olen öelnud vanematele, kes minult nukumaja ostavad, et selle majaga saavad mängida veel nende lapselapsedki,” ütles Margus Jõesaar. “Lasteaiad ja laste mängutoad tellivadki minult maju sellepärast, et need ei lagune ära ka siis, kui mängijaid on palju.”

Hea kaup reklaamib end Jõesaare sõnul ise. Nii mõnigi lapsevanem, kes lasteaias või laste mängutoas tema tehtud nukumaja näinud, on hakanud seda ka oma koju tahtma. Ühte Pärnu lasteaeda tehtud maja vallandas näiteks lausa buumi. Kõigepealt ei tahtnud üks väike tüdruk selle maja pärast enam õhtuti lasteaiast koju tulla. Probleemide vältimiseks tellisid vanemad talle koju samasuguse maja. Ja lõpuks pidid sellise tellima ka naabrid, sest muidu ei püsinud nende lapsed enam kodus, vaid olid alatasa nukumajaga naabritüdruku pool.

Tänu Tallinnas tegutsevale restoranile Vapiano tuleb nukumajade tellimusi ka Soomest: põhjanaabritest turistid armastavad enne laevale minekut Vapianos istuda ning sealses mängunurgaski on Margus Jõesaare meisterdatud nukumaja.

Tellitud kauba aitab klientidele kätte toimetada kullerfirma DPD. Jõesaar on välja rehkendanud, et kui ta koorma auto peale laoks ja asjad ise kohale toimetaks, siis ta rahaliselt suurt ei võidaks, aga ajas kaotaks kõvasti.

Töötuba korda Leader’i abiga

Praegu on Raaduvere käsitöömeistril nukumajade tegemiseks tunduvalt paremad tingimused kui varem, sest Leader-programmist saadud toetus võimaldas tal oma kodumaja keldrisse korraliku soojustatud-viimistletud seinte ja põrandaga töötoa välja ehitada. Tänu uuendatud elektrisüsteemile ja piisavale arvule valgustitele ei pea meister suurt täpsust nõudvat tööd enam, piltlikult öeldes, käsikaudu tegema. Laoruumi väljaehitamine on praegu veel pooleli, aga selle saab Margus Jõesaar ette võtta siis, kui jõulukiire möödas.

Kui algul arvas ta, et saab töötoa valmides mõne abilise tööle võtta, siis kaks kuud tagasi seisis ta silmitsi faktiga, et peab eelkõige iseendale tööd andma: Põltsamaa Felixis tema tööjõudu enam ei vajatud. Et nukumajade tootmisega peret ära toita, tuleks neid senisest rohkem toota ja müüa ning minna nendega ka jõulisemalt Soome turule. Tahtjaid peaks Margus Jõesaare arvates teisel pool lahte olema ning seal saab majade eest küsida kaks-kolm korda kõrgemat hinda.

“Olen käinud EASis ekspordiprogramme kaemas ja koduleht aadressil nukukodu.ee tuleks korralikuks netipoeks edasi arendada,” ütles Margus Jõesaar.

Lõunakeskuse jõululaadal on ta osalenud juba mitmel aastal. Lisaks sellele on ta enamasti ikka väljas olnud Suurel Paunvere Väljanäitusel, Tallinnas peetaval Mardilaadal ning messil “Laps ja pere”. Suhtumisi on laatadel-messidel olnud igasuguseid: kes peab nukumaju suhteliselt odavaiks, kes jälle hirmkalliks. Paljud aga kahetsevad, et maja ei mahu lapse tuppa kuidagi ära. Neile on Jõesaar vahel muiates öelnud, et kui toas väike inventuur teha, siis mahuks sinna ära kakski maja.

Samas on inimestel tõesti väiksemaid kodusid ja lastel väiksemaid nukke kui Barbie. Hiljuti töötaski Margus Jõesaar välja väiksema nukumaja mudeli, millel on allosas panipaik. See meeldib talle endale nüüd majadest vaat et kõige rohkem. Peale nukumajade on Margus Jõesaar teinud ja müünud ka mänguasjakaste. Tema kõige uuemateks toodeteks on ralliraja ja helikopteri maandumisplatsiga poiste mängumaja ning automudelite hoidmiseks mõeldud riiul. Mõlema toote prototüübid sündisid kodusest vajadusest lähtudes: Jõesaarte peres on kasvamas kaheksa- ja nelja-aastane poeg.

“Mulle ei meeldigi teha asju, mida inimestel vaja ei ole või mis on juba teiste poolt ära tehtud,” ütles Margus Jõesaar. “Rutiin tapab minu meelest käsitöö, aga minul on uute toodete ideid peas küllalt. Näiteks tahaksin valmis teha liftiga maja ja valgustusega maja. Siis on lastel põnevam kodu mängida. Kodu mängimine õpetab last kodu hoidma ja meelitab ta päris tükiks ajaks arvuti juurest eemale.”

Allikas: Vooremaa, Riina Mägi