Rikkaks saamiseks on vaja tööd teha

Eile ilmunud selle aasta Äripäeva rikaste edetabelis olevad ettevõtjad ütlevad, et rikkaks saamiseks tuleb kõvasti tööd teha. Ühtegi konkreetset valdkonda, kus tegutsedes võiks kiiresti rikkaks saada, nad nimetada ei osanud.

“Tuleb oma tööd hästi teha,” märkis puitmajade tootja Kodumaja ASi üks omanikest Lembit Lump, kes asub rikaste edetabelis 141. kohal, tema vara väärtuseks hindab Äripäev 17 miljonit eurot. Lump rääkis, et ta käis eelmise nädala lõpus Soomes Jyväskyläs toimunud konverentsil Nordic Business Forum, kus jäi kõlama selline lause: “Ole parim, sest see on ainuke turg, mis ei ole ülerahvastatud.” “Tulebki teha oma tööd ja püüda olla selles valdkonnas parim, siis saabki rikkaks,” soovitas Lump.

Tema firma Bonaares omanduses on 39,67% Kodumaja aktsiatest. Oma kohta eile avaldatud edetabelis Lump kommenteerida ei soovinud.

Loo lisaväärtus. Puidutööstuses ja kinnisvaras tegutseva ning kunagi metsanduskontserni Sylvester loojate hulka kuulunud Kaido Jõelehe sõnul tasub investeerida nendesse valdkondadesse, kus on võimalik tekitada rohkem lisaväärtust ja maksta head palka. “Konkreetselt rääkides, siis Eestis on suhteliselt raske leida sellist ala või võimalust. Eesti on väike ja turg on väike,” rääkis Jõeleht. “Kui millegagi heaga startida, siis peab minema kohe välisturgudele, koduturul katsetada ei saa.”

Kinnisvaraga on tema sõnul muidugi võimalik Eestis endale pensioni teenida. “Eesti on tore ja kena koht elamiseks. Tuleb oodata ja vaadata ning teha ka ise tööd, et võimalus tekiks,” tõdes ta. Jõeleht oli eile ilmunud Äripäeva rikaste edetabelis 40. kohal, Äripäev hindab tema vara väärtuseks 53,1 miljonit eurot.

Panustab arengusse. Transiidikeskuse omanik Anatoli Kanajev aga imestas taas, kuidas ta edetabelisse sattus. “Mina dividende ei maksa, ainult väikest palka. Jah, mul on firmad, aga need on juriidilised isikud,” märkis Kanajev. “Mina investeerin ettevõtete dividendid edasi ettevõtte arendamisse.”

Rikaste edetabelis 83,4 miljoni euroga 20. kohal asuval Kanajevil on kaks ettevõtet: Transiidikeskus ja kinnisvarasse investeeriv Kantauro Kinnisvara OÜ. “Kinnisvaraettevõtte ma ilmselt lõpetan, sest ei näe põhjust äri tegemiseks. Liiga palju on bürokraatiat,” tõdes ta. Transiidiäri on tema sõnul keeruline ja riskantne äri ning vajab eelteadmisi. “Ma ei oskaks soovitada valdkonda, kuhu investeerida. Eestis on investeeringud seotud väga bürokraatiaga,” sõnas Kanajev.

Valuutavahetusfirma ja kullamüüja Tavidi rajaja ja suuromanik Alar Tamming ütles, et rikaste edetabeli kohale ja selles tabelis olemisele vaatab inimene eri eluetappidel erinevalt. “Kui ma olin vanuses 25–35, siis oli mul tõepoolest oluline saada rikkaks ja mu mõtted tiirlesid selle ümber, et olla materiaalses maailmas edukam,” rääkis Tamming. “Kui samad soovid oleksid mul praegu 50aastaselt, siis tunneksin, et ma pole oma arengus kuhugi liikunud, vaid rahaköidikutesse kinni jäänud.”

Tamming soovitab vaimset arendamist. Seetõttu ei soovi Tamming jagada ka nõu, kuhu tasub praegu investeerida. “Pigem annaksin head nõu, milliseid raamatuid lugeda, et mõista maailma filosoofilisemalt ja sügavamalt,” ütles Tamming. “Annaksin soovitusi, kuidas arendada ennast kui terviklikku isiksust, selle asemel et piirduda elu ühe tahu ehk materiaalsusega.”

Sel aastal 60,9 miljoni euro suuruse varandusega edetabelis 35. kohal asuv Tamming arvas, et rikaste edetabeli kohad on liigselt esile tõstetud. “Kui ma oleksin Eestis viie parema korvpalluri hulgas, siis pääseksin ma Eesti koondises algkoosseisus platsile, kui ma kuuluksin 11 hulka, pääseksin murule jalgpallis,” selgitas ta. “Kui ma aga tuleksin Eesti meistrivõistlustel maratonijooksus 35ndaks, siis oleksin väga üllatunud, kui ajakirjandus tahaks minult teada, kuidas peaks trenni tegema, et sellist kohta saavutada, seda enam, et viimased kümme aastat pole ma aktiivselt trenni teinud.”

Tamming ise peab võistkonnaga 20 aastat tagasi lauatennises Eesti meistriks tulekut palju olulisemaks saavutuseks kui rikaste edetabelis olemist. “Tavidi edu on saavutatud eelkõige 160 töötaja ühispingutuse tulemusena ja seda on suurepäraselt koordineerinud praegune Tavidi tegevjuht,” märkis Tamming.

Mis on mis

Äripäeva Rikaste TOP 2013

2001. aastast koostab Äripäev rikaste edetabelit.
Oleg Ossinovski võitis sel aastal edetabeli.
297,9 miljonit eurot hindas Äripäev tema vara väärtuseks.
223,7 miljoni euroga oli Ossinovski mullu teisel kohal.
5,6 miljonit eurot pidi olema vara edetabelisse pääsemiseks.
4,7 miljonit eurot oli alumine piir mullu.
Keskmine rikaste TOPi liige peab jõulude paiku oma 50. sünnipäeva, tegeleb kaubandusega ning omab ärikinnisvara.
Ehkki tema varandus on aasta jooksul kasvanud ning ulatub kümne miljoni euroni, on tema koht edetabelis tõenäoliselt langenud, kuna nooremad ettevõtjad on peale tulemas.

Allikas: Äripäev, Alyona Stadnik