Saaremaa kompetentsikeskus sai arvjuhtimisega treipingi

Saaremaa väikelaevaehituse kompetentsikeskus sai tööle Itaaliast saabunud arvutil- ehk arvjuhitava viieteljelise treipingi, mida teadjamad ka töötlemiskeskuseks nimetavad.

Ega sel aparaadil treipingiga palju ühist olegi – viiel teljel pöörlev lõikur võib valmis teha nii suvalise laeva detaili kui ka paadi tervikuna, ütles Meie Maale kompetentsikeskuse tehnoloogialabori ehk Kuressaare ametikooli ehituse ja materjalitöötluse juhtõpetaja Andres Meisterson. Just ametikooli ehk tehnolabori ruumides Upal see keskus paiknebki.

Sellise keskuse inglisekeelne nimi on CNC, lühend märgibki, et arvuti juhib kogu protsessi.

Aparaat on nii tundlik ja kõrgtehnoloogiline, et konkursi võitnud tootjafirma CMC kaks töötajat õpetasid tehnolabori töötajaid viis päeva, lisas Meisterson. Mudeli nimi on Antares.

Hanke ettevalmistamine ja läbirääkimised võtsid pool aastat ning ainuüksi lõiketerasid ja muid detaile puudutavat dokumentatsiooni oli 24 lehekülge A4-formaadis. Pink või töötlemiskeskus võimaldab Meistersoni sõnul sisuliselt piiramatult operatsioone kuni väga keeruliste geomeetriliste mudelite valmistamiseni välja.

Töödelda ehk lõigata saab puitu; puidupõhiseid plaatmaterjale nagu vineer, spoon või saepuruplaat; vahtplasti; alumiiniumi ning plast- ja komposiitmaterjale.
Lõikab sisuliselt kõike peale terase, lisas Meisterson.

Väikelaevaehituse kompetentsikeskuse eesmärk on luua alus rahvusvaheliselt tunnustatavale ning majanduslikult konkurentsivõimelisele laevaehituse tootmisele ja väljaõppele Eestis.

Kompetentsikeskuse pressiteate kohaselt käib see protsess läbi insenertehniliste oskuste koondamise ja arendamise Saaremaa piirkonnas ning seejärel ettevõtetesse siirdamise. Samuti läbi kaasaegse töökeskkonna kujundamise koos toetavate teenustega insenertehnilise kompetentsi loomiseks ja tugevdamiseks. Kompetentsikeskuse mõte on tugevdada erinevate sektorite vahelist koostööd. Segane jutt, mis?

Tegelikult võib jagada kompetentsikeskuse lihtsamalt sisuliselt kaheks: veel ehitatavaks katsebasseiniks väikelaevade testimiseks, mis sai hiljuti Kuressaare kesklinnas nurgakivi ning tehnoloogialaboriks Upal ehk ametikooliks.

Ametikooli roll kompetentsikeskuse projektis on tehnoloogialabori arendamine, mille baasil saab läbi viia tootmistehnoloogiate alast täienduskoolitust, seejärel pakkuda teenuseid tootearendusteenuste raames turule ehk teenida see erinevatelt ettevõtetelt, mis teenust ostavad, tagasi. Samas saab keskus korraldada kaasaegsete tootmistehnoloogiate praktilist õpet.

Kompetentsikeskuse hoone peaks valmima 2014. aasta veebruaris.
 

Allikas: Meie Maa, Arvi Tapver