Saaremaa puitmajad võtavad konkursil mõõtu (Saarte Hääl)

Neli Saare maakonna puitehitist osalevad iga-aastasel konkursil, kus ka kõik lehelugejad saavad oma lemmiku valida.

Lisaks peaauhinnale Aasta Puitehitis 2016 antakse välja ka Raitwood´i aasta fassaadiauhind, Arcwood´i aasta liimpuiduauhind ja UPM-
Kymmene Otepää aasta vineeriauhind. Samuti valitakse koostöös Delfiga rahva lemmik.

Saun-suvila Orissaares on ehitatud endise Põlma elamu vundamendi kohale. Endine elamu oli hävinud. Hoone suurus kordab endise elamu suurust, kuid selle arhitektuur toetub nüüdisaegsele vormikeelele ja on pigem modernistlik. Hoone põhikonstruktsioon on puitkarkass. Aknad on puit-alumiiniumkonstruktsioonis. Krundile kerkib lähiaastatel ka esinduslik elamu.

Triigi Filharmoonia lava toimib Triigi sadamas ühtaegu nii silmatorkava maamärgi kui ka identiteedi loojana, mida tullakse uudistama juba objekti enda pärast. Kujult ja ülesehituselt meenutab varjualune mõne kala või trilobiidi skeletti, milliseid kivistisi leidub Saaremaa randades ohtralt. Tinglikult on hoone jaotatud kolmeks – mere poole suunatud kõlakoda moodustab pea, keskne publiku ala skeleti ja pisike abiruum saba. Talvisel perioodil muutub lava aga paatide varjualuseks.

Viirelaiu majakavahikompleks. Ajalooline majakavahi maja on renoveeritud, lisatud veranda ja ehitatud välja teine korrus. Lisaks ehitati kaks uut hoonet – seminarihoone ja saun. Mõlemad uued hooned on puitviimistluse ja -konstruktsiooniga. Hoonetel on laudiskatus.

Neljas Saare maakonna objekt on kõveratel ümarpalkjalgadel karkassraamiga puitehitised Soelas. Mõte oli ära kasutada puitmaterjal, mis muidu läheb kütteks. Kõik kolm majakest on suurusega 14–16 ruutmeetrit.

Tulemused kuulutatakse välja novembri alguses toimuval arhitektuurikonverentsil “Puit – homse elukeskkonna võti”.

Allikas: Saarte Hääl