Saetööstused suutsid tootmismahtu hoida

Ehkki saetöösturid kurtsid toormenappust, kujunes mullune aasta Eesti saetööstusele suhteliselt stabiilseks – enamiku suuremate saeveskite tootmismaht jäi enam-vähem tunamullusele tasemele.

Saeveskite juhid arvavad, et kuna nõudlus palgi järele on endiselt suur, jätkab toorme hind tänavu mõningast kasvu, ent järsku tõusu ei prognoosita. Kuus suuremat saeveskit kokku annavad poole Eesti saematerjali kogutoodangust.

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Ott Otsmann ütles, et eelmise aasta 11 kuu esialgsetel andmetel toodeti Eestis saematerjali 1,4 miljonit tihumeetrit ehk sama palju kui 2011. aastal sama aja jooksul. “Kogu aasta tootmismaht jääb ilmselt samuti 2011. aasta tasemele ehk ligi on 1,5 miljonit tihumeetrit,” prognoosis Otsmann. Ka 11 kuu ekspordimaht oli 2011. aastaga sarnane – saematerjali eksporditi 171,3 miljoni euro eest, mis on 2,8 protsenti rohkem kui 2011. aasta samal ajal.

Konkurents toorme pärast. Eesti suuruselt teise saeveski, ASi Toftan tegevjuht Martin Arula ütles, et ehkki mullune tootmismaht vähenes 2000 tihumeetri võrra, nende tootlikkus tegelikult suurenes. “Tegime toodangumahu väiksema arvu tundidega,” põhjendas ta. Eelmisel aastal tootis Toftan 185 000 tihumeetrit saematerjali.

Samas möönis Arula, et umbes 150 töötundi jäi toorme nappuse tõttu eelmisel aastal siiski kasutamata. “Eelmine aasta oli erakordselt vihmane ja konkurents toorme pärast suurenes,” rääkis ta. “Kui toormeprobleem saaks lahendatud, siis Toftan oleks igal juhul üle 200 000ne saeveski. Tänavu me tahaks püüda tootmismahtu, mis on väga-väga lähedal sellele numbrile.”

Arula ei välista, et kuna nõudlus toorme järele on jätkuvalt suur, siis võib toorme hind tänavu tõusta. “Mis puudutab saematerjali, siis esimeses kvartalis ei õnnestunud meil toodangu hinda tõsta,” lausus ta. “Vaatame, kas teises kvartalis õnnestub. Aga üldiselt ei õnnestu tänapäeva maailmas enam oma kulusid ostjale pähe määrida.”

OÜ Vara Saeveski tegevdirektor Andres Hummal põhjendas mulluse tootmismahu 7000 tihumeetri suurust vähenemist plaanitud investeeringuga saeliini detsembris. “Meie investeering oli hästi ajastatud, sest tooret detsembris ei olnud ja me oleksime nagunii pool kuud seisnud,” lausus ta.

Kõige enam, 9000 tihumeetri võrra, vähenes mullu ASi Viiratsi Saeveski tootmismaht. Ettevõtte tegevjuhi Tõnu Ehrpaisi andmeil jääb Viiratsi Saeveski tänavune maht samuti 100 000–110 000 tihumeetri vahele, ent samasse gruppi kuuluva ASi Aegviidu Puit tootmismaht kasvab tänu tehtud investeeringutele 80 000 tihumeetrini. Kevadel peaks aga Lääne-Virumaal Viru-Nigulas käivituma endine Flexa Eesti saeveski, mille Viiratsi Saeveski detsembris ostis.

Saeveskid pandi taas tööle. Eelmisel aastal taaskäivitati kaks endist saeveskit: AS Laesti alustas tootmist endises Sauga Saeveskis ja OÜ Combimill endises Sakala Saeveskis. Laesti juhataja Olavi Tangi andmeil tootis aprillis käivitunud Sauga saeveski 2012. aastal ligi 20 000 tihumeetrit saematerjali.

Mullu veebruaris müüs Rein Kilk raskustesse sattunud Sakala saeveski kinnistu ja seadmed ning uus omanik OÜ Combimill pani Suure-Jaani vallas asuva saeveski kevadel taas tööle. Saeveski tegevjuhi Margus Kohava kinnitusel jäid nad pooliku tootmisaastaga põhimõtteliselt rahule. “Taaskäivitamise juures on kõige raskem toorme hankimine, sest ega see kogus palki pole metsa jäänud, see on ju liikunud vahepeal kuhugi mujale,” ütles ta. Combimill tootis eelmisel aastal 40 000 tihumeetrit saematerjali ja tänavu tahetakse suurendada mahtu umbes 10 000 tihumeetri võrra.

Suuremate saeveskite esikümnesse on end saaginud Rakveres tegutsev uksetootja AS Jeld-Wen Eesti, mis kasutab saematerjali ära oma tootmises. “Meil tuleb kümme töökohta moodsate ekspordiga tegelevate saeveskite ühe töökoha vastu,” ütles ettevõtte ostujuht Veiko Erm. Jeld-Wen Eesti saeb aastas 35 000–40 000 tihumeetrit. “Me tahaksime saagida palju rohkem, kuid meil, nagu paljudel teistelgi, ei ole piisavalt palki,” lisas Erm.

Allikas: Äripäev, Väinu Rozental