Sikassaarde kerkib Saare maakonna suurim saeveski (Saarte Hääl, Kertu Kalmus)

Juba kevadel tööle hakkav saeveski on mandril asuvate saeveskitega võrreldes väiksemate killast, kuid Saaremaal kahtlemata suurim.

Saeveski kuulub Insel Woodhouse OÜ-le, mille eesotsas on Jaanus Põlluäär ja Kalmer Põlluäär. Mõlemad veavad juba praegu mitut edukat puiduettevõtet, nagu nt Javicar ja aiamaju ehitav Sandla Puit. Nõnda on saeveski rajamine otsekui asjade loomulik jätk.

Eile Saarte Häälele ehituspaika näidanud Põlluääred tunnistasid, et saeveski-plaani on nad pidanud tegelikult juba ammu. Oma kümme aastat kindlasti, kinnitasid mehed. Nüüd juhtus aga nõnda, et Soomest õnnestus saada ühe lõhkiläinud puiduettevõtte saeveski liin, seega polnud mõtet enam viivitada. Kogu vajalik kraam, mis Soomest Saaremaale toodi, moodustas 25 rekakoormat.

Tootmismaht saab uues saeveskis olema korralik. “Saetava palgi aastane kogus peaks olema 40 000 tihumeetrit. Kõik kohalik puit,” kinnitas Jaanus Põlluäär. Puidu osas tehakse koostööd nt Saaremaa metsaühistuga.

Jaanus Põlluäär märkis, et praegu veetakse Saaremaalt päris palju puitu välja, mida on lausa kurb pealt vaadata. “Palgiautosid on nii palju! Tahaks suure osa sellest puidust ikka ise ära saagida.”

Tema sõnutsi eelistavad nad vähemalt esialgu okaspuupuitu. “Kuuske ja mändi. Ise ju tarbime seda, Sandla Puidus teeme aiamaju Saksamaale, neid ainult kuusest toodamegi,” ütles Jaanus Põlluäär.

Sandla Puitu juhtiva Kalmer Põlluääre sõnul oligi see üks ajenditest, miks nad otsustasid saeveski rajada. “Alati ei saa ju mandri saeveskitest seda õiget puidudimensiooni ja -kogust kätte. Siin, kui ise saagida, käib asi operatiivsemalt,” märkis ta.

Jaanus Põlluääre sõnutsi ei tähenda see loomulikult, et nad ainult okaspuupuidu peal väljas oleksid. “Alati saab meil ka lehtpuitu saagida,” kinnitas ta. Kui kuuse-saematerjal kasutatakse valdavalt ise ära, siis ülejäänu müüakse maha osaliselt Javicaris ja osaliselt mujal Eestis. “Number üks on aga tõesti, et saaksime ennast varustada. Väärtustame Saaremaa puitu, tehes sellest aiamaju.” Põlluäärte sõnul on Saaremaal tegelikult ka teisi tootjaid, kes on huvitatud kohalikust saematerjalist.

Ehitus on omadega juba sealmaal, et märtsis peaks saama katsetustega pihta hakata ja aprillis võiks tööhoog sees olla. Seega tuleb neil saeveskisse ka töötajaid otsima hakata ning seda juba veebruaris. “Peab tõesti otsima asuma, et inimesed oleksid olemas, kui töö lahti läheb,” nentis Jaanus Põlluäär.

Uus saeliin tuleb ettevõtjate sõnutsi kompaktne ja efektiivne. “Tegelikult on liini peale vaja ainult kolme inimest korraga. Pluss tõstukile kedagi appi,” märkis ta. Kalmer Põlluääre sõnutsi on mõeldud, et kui töö hakkab käima kahes vahetuses, tuleb Sikassaarde saeveskisse tööle võtta vähemalt kümme tragi ja oskajat inimest.

Saeveski rajatakse tänu laenurahale. Abi oli seejuures Swedbankist ja KredExist.