Suuremat rõhku puidu väärindamisele!

Möödudes tee äärde välja veetud ja äravedu ootavatest paberipuidu- ja palgivirnadest, olen tabanud end tihti mõttelt, et miks ometi? Kas tõesti pole puidule võimalik kohapeal mingitki lisandväärtust anda, et suuremat tulu saada? Ehkki mõni firma meil ju ikkagi on, kus puitu töödeldakse.

Üks neist on OÜ Reta Puit, juba 20 aastat vana firma, kes aga saematerjali tootmisega tegeleb alles neljandat aastat. “Mööblit me ei tee, meie toodang on põhiliselt ehituslik saematerjal. Tööstusliku poolega tegeleb Andres,” lausus OÜ Reta Puit juhatuse liige, metsakasvatusliku poolega tegelev metsandusharidusega Rein Kirst.

“Praegu saeme kuus umbes 800 tihumeetrit palki, mis teeb alla 10 000 tihumeetri aastas. Selle koguse ostame enamjaolt riigilt. RMK-ga on meil kestvusleping, millega nad tarnivad meile ca 700–800 tihumeetrit palki kuus. Palgi, mille ostame aga erametsadest, saadame laevadega Saksamaale. Seda on hooajati kuni 3000 tihumeetrit kuus,” rääkis ettevõtte direktor, metsatööstusliku kõrgharidusega Andres Kirst.

“Saeveski tootlikkus on praegu ca 800 tihumeetrit kuus, seda ühe vahetusega töötades. Plaanime teha mõningaid muudatusi, siis saame tootlikkuse viia ehk 1200 tihule, aga puidu voog on suurem ja kõike me ikkagi saagida ei jõua,” selgitas ta.

“Saematerjali müümine on kõva töö, sest selle hind ja vajadus käib üles-alla. Euroopa on praegu suhteliselt mõõnaajas.”

Meeste sõnul on juba kümme aastat mõeldud puidu saagimisele, kuid varem ei julgetud asja suuremalt ette võtta just muutliku turuolukorra ja Saaremaa puidu okslikkusest tingitud madalama kvaliteedi tõttu. “Praegu ei ole Saaremaa palgi kvaliteedi vastu enam kellelgi midagi. Kogu okslik puit läheb liimpuitkilbiks, Saaremaa puit sobib selleks väga hästi. See oli vanasti, kui Saaremaa puitu kiruti, nüüdseks on liimpuidutööstus arenenud ja sellega seoses on Saaremaa puit “muutunud“ kvaliteetseks,” selgitas Andres.

Kaalutakse saekaatri võimsuse suurendamist

Reta Puit müüb kogu toodangu kohalikele tööstustele, ehitusettevõtetele ja eraisikutele.

“Meil on suhteliselt lihtne tootmist kahekordistada, kui paneme tööle teise vahetuse. Praegu oleme veel äraootaval seisukohal. Kui praegu on saekaatris tööl kuus inimest, siis piisab veel kuue mehe töölevõtmisest, et toodang kahekordistada. Nii et mahu kasvatamine seisab üksnes tööjõu värbamise taga.”

OÜ Reta Puit, kes tegeleb põhiliselt raiete ja ümarmetsamaterjalide müügiga, on saematerjali jaemüügiks asutanud ettevõtte nimega Saare Ehituspuit OÜ. Ehituspuit müüb lisaks omatoodangule ka mandri höövlitööstuste kraami: põrandalaudu, höövellaudu, kalibreeritud ja immutatud materjale jm.

Kahel firmal, Reta Puidul ja Saare Ehituspuidul on kokku 37 töötajat. Enamik töötajatest on seotud metsaga: metsaveoautojuhid, metsamasinate juhid, halutegijad, puidu vastuvõtjad, metsnikud, raamatupidajad.
Olemasolev tehnika: kolm raiemasinat, kolm kokkuveomasinat, kolm metsaveoautot, lisaks kaks halumasinat ja saekaater.

Suuremad müügimahud on olnud viimasel kahel aastal, kui aastas müüakse ca 130 tihu puitu. Kui arvestada, et meeste sõnul oli aastatel 1994–1996 kogu Saaremaa raiemaht 70–80 tuhat tihu, siis praegu ühel firmal poole rohkem. Pole paha.

 Allikas: Meie Maa, Vilma Rauniste