Tõekspidamisi murdev tüüpelamu Eestis

Kes on uudistanud Jõelähtme golfiklubi kõrval Passion House’i näidismaja – modernse arhitektuuri ja nupukate (sise)lahendustega looduslikest materjalidest energiasäästlikku ehitist –, on pidanud oma kriitilist suhtumist valmismajadesse muutma.

See moodulmaja 51-ruutmeetrilise pindalaga mudel M1 toodi kohale ühes tükis, see on varustatud targa maja kütte- ja ventilatsioonisüsteemidega ning kenasti viimistletud ja sisustatud.

Esimest korda arutas Janar Toomesso koos partneriga võtmed-kätte-tüüpi valmismaja ideed kaheksa aastat tagasi. Meeste otsusega tuua turule esmaklassilise arhitektuuriga, otstarbekad ja keskkonnasõbralikud moodulmajad, mille loomisel on panustatud ka disaini, haakus büroo Architect 11.

Projekti autorid on kultuuripreemia laureaadid peaarhitekt Eero Endjärv ja sisearhitekt Hannelore Kääramees. «Meie eesmärgiks on luua mainekas majabränd, mille ekspordi väärtusahelas loodavast tulust jätta Eestisse vähemalt 90 protsenti,» tutvustab Toomesso tulevikuplaane.

Maja kui valmistoote pakkujaid on maailmas vähe, tavaliselt koosnevad tüüpprojektid tehases valmistatud elementidest, millest hoone asukohas maja kokku monteeritakse. Passion House’i tellija, kes on valinud S-, M-, L- või XL-suuruses majamudeli, saab aga valmis elamu koos kogu sisustusega kätte mõne kuu möödudes.

Lisaks kiirele ehitusajale nimetab Toomesso targa disainmaja hea aspektina stabiilset hinda. «Elu on näidanud, et reeglina pannakse ehituse eelarvet kavandades

15–20 protsenti mööda ning eksitakse ka planeeritud ehitusajas. Moodulmaja kokkulepitud maksumus ja aeg töö käigus aga ei muutu. Üheks meie tugevaks eeliseks arendajate ees on, et valmismaja lahendus häirib ümberkaudseid elanikke vähe. Meie ruutmeetri hind algab 1500 eurost.»

Projekti järgi on Passion House’il puitkarkasskonstruktsioonid ja ristkihtliimpuidust seinad.

Jõelähtmesse toodi Passion House’i väike mudel ühes tükis kohale, aga suuremate elamute puhul veetakse ruumelemenditükid kohale eraldi ja monteeritakse maja asukohas kokku.

«Näidismaja on projekteeritud passiivmaja põhimõtete järgi: hoone põhjakülg on soojustatud, lõunasse avanevad aknad on kolmekordsed ja maja on energiasäästlik, materjalid võimaldavad päikesesoojust ja -valgust maksimaalselt ära kasutada.»

Moodulmaju toodetakse Akso House’i majatehases Vasalemmas, kust hoone tuuakse tulevasse asukohta. Asukohas paigutatakse maja betoonist plaatvundamendile, mille sees on kütte-, vee- ja elektrikommunikatsioonid. Maja tõstetakse spetsiaalse hüdraulikasüsteemi abil millimeetri täpsusega krundile paika.

Näidismajas on kõik valmis – astu sisse ja ela. «Oleme modernset elukeskkonda kavandades väikese maja iga ruutsentimeetrit arvestanud, et luua mugav, funktsionaalne ruum, mida saab vastavalt vajadusele erinevalt kasutada,» nendib sisearhitektide töögruppi juhtinud Hannelore Kääramees.

Näiteks avatud köögiga elutoa saab ühe käeliigutusega magamistoaks muuta, kui diivan lahti tõmmata. Diivani kõrval on nupp, millele vajutades langevad rulood alla. Samuti saab sauna eesruumist teha laste magamistoa, avades seinale peidetud voodi. Muide, pea igas seinas on varjul panipaik.

Siin-seal võib muidu mustvalges interjööris näha punaseid detaile. See on sisearhitektide väike vimka, sest kõik need punased käepidemed, triibud ja ringid viitavad mingile funktsioonile – kuhupoole uks või lükanduks avaneb, näiteks.

Kõikjal, kuhu nn tavamajas on pandud kipsplaat, on Passion House’is nn dold- ehk Viljandis valmistatud täispuitplaadid, mis on viimistletud nii heledates kui ka tumedates toonides. Põrandad on samuti täispuidust, pesuruumid looduskivist.

Erinevad viimistlused elavdavad puidust keskkonda. Kes soovib, võib jätta oma uues majas kõik naturaalseks. Passion House’i tellija saab valida siiski mõne erisuguse viimistluspaketi vahel – aga üldmulje on ka pakettides ikkagi modernne ja avar, mainib sisearhitekt.

Maja on varustatud LED-valgustite ning Eestis leiutatud Yoga targa maja süsteemiga, üks Passion House’i eeliseid on ka teisaldatavus. Kui on vaja suuremat elamut, ei pea omanikud suurepärase vaatega krundist loobuma, vaid saavad maja mujale viia.

«Meie projekt on tarbijale, kes on julgem, nõudlikum ja julgeb eristuda. Tänapäevased tehnilised lahendused, kvaliteetsed looduslikud materjalid tagavad elamismugavuse ja loovad inimestele rohkem vaba aega,» võtab Toomesso lühidalt kokku Passion House’i visiooni.

Allikas: E24, Tiina Kolk