Valgamaalane: Euroopa raievõistluste võit tuli meie õuele

Euroopa raiemeistrivõistlustel Belgias saavutas Eesti koondis suurepärase tulemuse: meeskondlikult tuldi esimeseks, individuaalarvestuses noppis kulla Valgamaa mees Andres Olesk ja pronksi Taavi Ehrpais.

Oleski sõnul ei olnud võiduni jõudmine meelakkumine. «Konkurents oli väga tugev ja kohal oli Euroopa paremik, aga tegin kõik alad stabiilselt hästi ära, mis tõenäoliselt oligi võidu võti,» rääkis ta.

Värske Euroopa meister tunnistas, et aladest valmistab talle kõige suuremat peavalu ketivahetus. Seekord aga sai Oleks kirja igati asise tulemuse. «Usun, et tegin ketivahetuses isikliku rekordi. Kuigi see on alati üks mu suurimaid puudujääke olnud, siis seekord ei kaotanud ma ala võitjale väga palju,» ütles ta.

Treenimine hõbe, puhkamine kuld

Kolmanda koha mees, tänavune Eesti meister Taavi Ehrpais rõõmustas samuti enda tulemuse üle. «Jäin kolmanda kohaga väga rahule, aga kahtlemata oli võistkondliku esimese koha üle veelgi parem meel,» rääkis ta. Tema sõnul sai individuaalarvestuses saatuslikuks langetamine. «Kuidagi väga kaugele kukkus see puu märgist, aga ülejäänud alad läksid hästi,» rääkis ta.

Eestlaste eduvõtmeks peab ta, et treenitakse moto järgi: treenimine hõbe, puhkamine kuld. «Me ei treeni üle mõistuse palju, mõtleme asjad pigem rohkem läbi ja teeme analüüsi, mitte ei lahmi tuimalt trenni,» rääkis Ehrpais.

Ka Olesk leidis, et ehk aitas esikoha saavutamisele kaasa tõsiasi, et tänavusel hooajal on palju puhkamisega tegeletud. «Olen see aasta hästi vähe starte teinud ja kõvasti puhanud, äkki see oligi mu võiduvalem.»

Esikuusikus oli kolmaski eestlane – Anto Laas.

Laasimine – Eesti raiesportlaste Nokia?

Viiest võistlustel kavas olnud alast on just laasimine see, kus Eesti sportlased kõige enam ülemvõimu saavad näidata. «Laasimine on alati olnud meie trump. Vaatame ise ka ja ei saa aru, et kuidas meil see laasimine küll nii hästi välja tuleb – teised harjutavad ja teevad ikka nii palju vigu,» rääkis Ehrpais.

Vigadeta laasimine kergitas Oleski kolmandalt kohalt võidumeheks ja Ehrpaisi kaheksandalt kolmandale. «Väga hea laasimisega annab võistlustel oma kohta ikka väga palju parandada,» lisas Ehrpais.

Eesti metsaseltsi projektijuhi Mart Kelgu sõnul kuuluvad eestlastest raiesportlased kahtlemata maailma tippu. «Edu valem võiks olla, et meil on palju metsa ja reaalselt metsatöid. Otsese metsas töötamiseta ainult platsi peal trenni tehes head tulemused ei tule,» rääkis Kelk.

Tema sõnul tagab eestlastele häid kohti ka treening. «Kui mõni mees käib õhtuti korvpalli mängimas, siis nemad teevad hoopis enne magamaminekut mõned laasimised.»

Juuli viimastel päevadel peetud Euroopa meistrivõistlustel tulid kokkuvõttes Eesti võistkonna järel teiseks Saksamaa ja kolmandaks Läti raievõistlejad. Kohal olid üheksa riigi sportlased. Võisteldi viiel alal: langetamine, täpsussaagimine, ketivahetus, kombineeritud järkamine ja laasimine.

2010. aastal pärjati Olesk Horvaatias peetud MM-võistlustel individuaalarvestuses maailmameistriks. Toona võttis ta viiest alast kahel ka võidu: kombineeritud järkamises ja laasimises. Eesti meeskond saavutas nendel maailmameistrivõistlustel kolmanda koha. Järgmisel aastal toimub MM Šveitsis, kuhu samuti Eesti sportlased võitma lähevad.

Allikas: Valgamaalane, Eveliis Eek