Vene saematerjali müüjad plaanivad hinnatõusu

Loode- Venemaa saematerjali eksportijad loodavad kuuse saematerjali nõudluse kasvu erinevatel turgudel väljaspool Euroopat kasutada olulise hinnatõusu saavutamiseks. Ostjatega nii Euroopast kui kaugemalt on aprilli ja mai suurtes tarnelepingutes saavutatud esimese kvartaliga võrreldes 10 eurot/m3 kõrgem hind. Juuni tarnete osas on läbirääkimised käimas ja tootjad soovivad siingi väikest hinnatõusu. Venemaa koduturul on saematerjali hinnad stabiilsed 2012.a. lõpu madalal tasemel.
Hetkel on turgudel jälgitav nõudluse kasv, eriti Ida- Aasias ja USA-s. Kesk- Euroopas on nõudlus madal, Balti riikides aga on vene saematerjali nõudlus juba mitmeid nädalaid kasvamas. Venemaa koduturul on nõudlus aastaajale vastavalt madal. Järgnevatel nädalatel oodatakse siiski huvi suurenemist, eriti kuivatamata saematerjali vastu.
Kasvava nõudluse tingimustes on Skandinaavia tootjate võimalused seda rahuldada piiratud ja eelistatakse pigem Ida- Aasiat ja USA- d kui Euroopat. Seepärast on Venemaa saeveskites kasvanud ka selliste ostjate, kes seni on eelistanud Skandinaavia tarnijaid, ostusoovide arv.
Kuuse saematerjali tootmismaht Loode- Venemaal on sellele aastaajale tavaline. Tootmine Arhangelskis väheneb järk- järgult ja seiskub mitmetes saeveskites aprilli keskel üheks kuuks. Männi saematerjali pakkumine on hetkel suhteliselt vähene, kuna suured saeveskid ei kavanda männi saagimise jätkamist enne mai teist poolt.
Tarned Arhangelski sadamast on hetkel kuni kahe nädala võrra edasi lükatud, sest jääolude tõttu saavad laevad liikuda ainult jäälõhkujatest eskorditud konvoidena. Märtsi lõpuni ei ole jääolude paranemist ennustatud. Lõunapoolsemates regioonides eelistatakse üha enam raudtee asemel maanteevedusid, sest raudteetariifid on jälle tõusmas.
Euroopa kontinendi põhjaosa sadamates on on vene kuuse saematerjali hind aprillis ja mais 200 eurot/m3 CIF , juuniks on tarnijad teatanud hinnaks 205 eurot/m3 CIF. Kesk- Euroopas on vene liimpuidu lamellide hind teises kvartalis 220 eurot/m3 kohale viiduna, Eestis aga 195- 200 eurot/m3 kohale viiduna.

Allikas: EUWID 27.03.2013.