Võistlus „Aasta Puitehitis 2017“ on avatud!

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit ning Puuinfo kuulutavad välja konkursi “Aasta Puitehitis 2017”, et premeerida silmapaistvate puitehitiste autoreid. 

Konkurss “Aasta Puitehitis” toimub tänavu juba 15. korda. Selle eesmärgiks on tõsta esile uusi puitehitisi, mille puhul on puitu oskuslikult kasutatud konstruktsioonis, välis- või siseviimistluses parimal võimalikul viisil arhitektuurses, tehnilises ja ehituslikus mõttes.
Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuhi Henrik Välja sõnul on võistluse laiemaks eesmärgiks hoida ja edendada puidu väärtust ehituses, rõhutades puidu kui keskkonnasõbraliku ja kohaliku ehitusmaterjali eeliseid ning edendada puitarhitektuuri arengut. “Puit on ühteaegu põnev ja nõudlik ehitusmaterjal, mille oskusliku kasutamisega on võimalik luua nii silmapaistvat arhitektuuri kui ka lahendada keerulisi insenertehnilisi olukordi. Kuigi puit on ehitusmaterjalina meile ammu tuntud on just viimase paari aastakümne tehnoloogilised arengud võimaldanud puidul ehitusturul uusi kõrguseid vallutama asuda. Aasta puitehitise võistlusega otsime parimaid puidukasutuse näiteid Eestis ja soovime seeläbi esile tõsta puidu kui ehitusmaterjali häid omadusi” lisas Välja. Puidu kasutamise populaarsust ehituses tõestab ka möödunud aasta “Aasta Puitehitise” konkurss, kuhu esitati 53 võistlustööd. Tööde seas oli nii tehasehooneid, kontoreid, kortermaju kui ka väikevorme. Näiteks tõstis Välja eelmise aasta töödest esile omanäolist paadikuuri Naissaarel, mille konstruktsioon mängis olulist rolli hoone välisilme kujundamises ja eramut Rohuneemes, mis kinnitas, et puitelementidest on võimalik ehitada ka kõrgekvaliteedilist ja keeruka arhitektuurse lahendusega maja.

Puitehitiste konkursile võib esitada kõiksugu ehitisi, mille valmimiseks on kasutatud puitu. Näiteks on varasemalt konkursile esitatud nii põllumajandus- ja tootmishooneid, sadamaehitisi, eramuid kui ka väikeobjekte nagu suveköögid, laste mängumajad jne.

“Aasta Puitehitis 2017” võistlusele saab võistlustöid esitada 11 septembrist kuni 8. oktoobrini. Võistlusel osalemiseks tuleb täita ankeet SIIN. Võistluse tutvustuse ja juhendi leiad SIIT.

Võistluse tulemused kuulutatakse välja 15.-16. novembril toimuval arhitektuurikonverentsil Puit – homse elukeskkonna võti Salme Kultuurikeskuses.

Lisaks peaauhinnale “Aasta Puitehitis 2017” antakse välja ka UPM-Kymmene Otepää aasta vineeriauhind, Arcwoodi aasta liimpuiduauhind ja Raitwoodi aasta fassaadiauhind.

Võistluse žüriisse kuuluvad Peeter Loo (KAMP arhitektid, Eesti Arhitektide Liidu liige), Tomomi Hayashi (HGA arhitektuuribüroo, “Aasta puitehitis 2016” eriauhinna võitja, Tallinna Tehnikakõrgkooli arhitektuuriinstituut), Karin Paulus (Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu liige), Elmar-Jaan Just (Eesti Ehitusinseneride Liidu liige, Tallinna Tehnikaülikool), Andres Madalik (Merko Ehitus Eesti AS, põhjamaade suuna juht), Henrik Välja (Puuinfo/Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit).