Ministeeriumite ühishoone fuajees avatud näitusel Aasta Puitehitis 2022 on stendidel näha fotod eelmise aasta silmapaistvamatest puidust hoonetest, millega tutvustatakse puidu kasutamise võimalusi tulevikuarhitektuuris.
Kliimaministeeriumi ehituse ja elukeskkonna osakonna juhataja Kaja Pae sõnul esindab Aasta Puitehitis 2022 paljusid ilusaid puidu kasutusviise arhitektuuris ja panustab sellisena Eesti puitehituse edendamisse.
“Peale keskkonnateadlikkuse pakub puidust maja ka kogemuslikult mõnusat ja inimese tervist toetavat sisekliimat ning puidu kui kohaliku materjali kasutamine on Eesti majanduse mootor. Tulevik on biogeensete materjalide ja nende nutika rakendamise päralt,” sõnas Pae.
Pae lisas, et harjumuspärastele kasutusviisidele kõrval on puidul mitmeid omapäraseid omadusi, nagu dendrokronoloogia abil dateerida hoonete vanust, anisotroopsus või võime säilitada aastaringi juurdekasvus jälgi supernoova plahvatusest. “Me alles kompame puidu kasutusviise ja -piire. Muuseas, selle aasta konkursi žürii ringreisil nägime Mulgi elamuskeskuses enam kui sajanditaguse puidust jalgratta rekonstruktsiooni,” kirjeldas Pae.
Näituse pani kokku Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit (EMPL) , kelle eestvedamisel toimub igal aastal puitarhitektuuri konkurssi. EMPLi juhatuse esimehe Jaano Haidla sõnul on viimaste aastate puitarhitektuuri läbivateks märksõnadeks innovatsioon ja loodussäästlikkus, mis ilmestab Eesti inseneride ja arhitektide taibukust ning ehitussektori tulevikusuunda.
“Puit on tuleviku ehitusmaterjal ning Eesti on tõusmas selle targemal ärakasutamisel eeskujuks Euroopas. Näitus toob kujukalt esile, kuidas meie metsarikkust edukalt ja läbimõeldult ehitussektoris kasutada. Taastuva ja keskkonnasõbraliku ehitusmaterjalina on puidul ehitussektori keskkonna jalajälje vähendamisel oluline roll. Samal ajal on rikastavad kvaliteetsed puitehitised ka ehitatavat elukeskkonda,” ütles Haidla.
Mulluse aasta silmapaistvamad puitehitised valiti välja juba kahekümnendat korda Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu algatusel. Näitus jääb ministeeriumite ühishoones avatuks kuni 30. oktoobrini.
2023. aasta silmapaistvaimad puitehitused kuulutatakse välja puitarhitektuuri konverentsil “Puit – homse elukeskkonna võti”, mis toimub 3. novembril Kultuurikatlas. Lisainfot leiab kodulehelt www.puuinfo.ee ja https://puidukonverents.ee/.
Fotol: Kliimaministeeriumi ehituse ja elukeskkonna osakonna juhataja Kaja Pae, EMPLi juhatuse esimees Jaano Haidla ja Kliimaministeeriumi metsaosakonna juhataja Meelis Seedre näituse avamisel.
Foto: erakogu