Eesti otsib taas parimat puitehitist

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit kuulutab 20. korda välja “Aasta puitehitise” konkursi. Algatuse eesmärk on tõsta esile uusi ehitisi, mille puhul on kasutatud puitu parimal võimalikul viisil nii rohepöörde, arhitektuurses kui ka ehituslikus mõttes. Konkursile saab töid esitada kuni 7. oktoobrini.

Konkursi korraldaja ning Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu konsultant Erik Konze märkis, et puidul on mitu väga head omadust: see on kerge ja vastupidav, samas on see keskkonna- ning inimsõbralik. “Lisaks iseenda tervise hoidmisele peame me mõtlema ka looduse säästmisele ning ettevõtmise peamine eesmärk ongi astuda samme ehitussektori süsinik neutraalseks muutmise poole,” ütles Konze. Ta lisas, et kuigi Eesti on puidu kasutamises ehitussektoris maailmas juba arvestatav suunanäitaja, vajame me endiselt rohkem motivatsiooni selle materjali kasutusele võtuks.

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja ütles, et kui konkursi algusaastatel nautisime peamiselt kaasaegset arhitektuuri ning meeldejäävat disaini, siis üha enam näeme töödes ka nutikaid ja loodust säästvaid lahendusi. „Konkurssi läbivad märksõnad on järjest enam puidu innovatsioon ja loodussäästlikkus, mis näitab meie inseneride taibukust ning ehitussektori tulevikusuunda,“ lausus Välja.

Konkursil on neli auhinnakategooriat. Peaauhinna „Aasta puitehitis“ autoreid premeeritakse kahe reisipääsmega puitarhitektuuri konverentsile Innsbrucki Austriasse. Parimate liimpuidu, interjööri ja fassaadi eripreemiate eest on ette nähtud 1000 euro suurune preemia. Samuti annab ajakiri Moodne Kodu auhinna rahva lemmikule.

Parima puitehitise selgitab välja kuus eksperti. Žüriisse kuuluvad arhitekt ja professor Veronika Valk; eelmise aasta konkursi võitja, arhitekt Tarmo Stöör; Miu sisearhitekt Kard Stubbi; TalTech’i liginullenergiahoonete uurimisrühma ekspert, ehitusinsener Villu Kukk; ehitusettevõtte Pinered OÜ ehitusinsener ja arhitekt Martin Varvas ning OÜ Combicon ehitusinsener ning inseneride liidu liige Kaupo Koitla.

Konkurss on avalik ning kuni 7. oktoobrini on oodatud oma ehitisi esitama nii ettevõtteid kui ka eraisikuid. Hindamisele kuuluvad need hooned ja rajatised, mis valmivad tänavu hiljemalt 7. oktoobril ning mida pole varem aasta puitehitise konkursile esitatud.

Võistlusel osalemiseks ootame täidetud ankeeti, mis on leitav Puuinfo veebilehelt.

Konkursi tulemused kuulutatakse välja Telliskivis Vaba Laval 4. novembril toimuval rahvusvahelisel puitarhitektuuri konverentsil “Puit – homse elukeskkonna võti” ning avaldatakse pärast võitjate väljakuulutamist Puuinfo veebilehel.

 

Lisainfo:

Erik Konze

konkursi korraldaja

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu konsultant

501 9079

erik.konze@empl.ee